Euroliga: minimalna wygrana Wisły Can-Pack Kraków

Koszykarki Wisły Can-Pack Kraków pokonały we Francji Lattes Montpellier 74:72 (21:25, 11:13, 24:16, 18:18) w 7. kolejce grupy B Euroligi. To trzecie zwycięstwo polskiego zespołu w sześciu meczach.
Katarzyna Krężel (L) i trener Stefan Svitek (fot. PAP)

Wiślaczki, które w Eurolidze ani razu nie triumfowały w tym sezonie we własnej hali, odniosły trzecie wyjazdowe zwycięstwo. O wygranej zadecydowała walka pod tablicami (36:33) i zespołowa gra w ataku – krakowianki miały aż 19 asyst i 52 procent skuteczności rzutów za dwa punkty. Wicemistrzynie Polski wymusiły także na rywalkach 19 strat. Do sukcesu poprowadziła amerykańska środkowa Jantel Lavender, która uzyskała double-double – 16 pkt i 13 zbiórek.

Po słabej pierwszej połowie, gdy podopieczne słowackiego trenera Stefana Svitka przegrywały po 20 minutach 32:38, zdominowały rywalizację w Montpellier w trzeciej kwarcie oraz przez pierwsze minuty ostatniej odsłony. Zadecydowała o tym agresywna obrona, z której wyprowadzane były skuteczne akcje w ataku.

Na pięć minut przed końcem Wisła prowadziła 70:61, ale koszykarki Lattes doprowadziły do dramatycznej końcówki, w czym duże zasługi miała Ingrid Tanqueray, która zdobyła pięć punktów z rzędu. W 39. minucie, po rzucie wolnym Geraldine Robert, byłej zawodniczki Lotosu Gdynia, był remis 72:72. Francuzki mogły objąć prowadzenie, ale w następnej akcji Gaelle Skrela nie trafiła do kosza. Na 49 sekund przed końcem Danielle McCray podała do Lavender, która ustaliła wynik meczu.

Następne spotkanie w Eurolidze krakowianki zagrają w 2014 r. W Hiszpanii, 15 stycznia, zmierzą się z Rivas Ecopolis Vaciamadrid prowadzonym przez byłego szkoleniowca Białej Gwiazdy Jose Ignacio Hernandeza.

Lattes Montpellier – Wisła Can-Pack Kraków 72:74 (25:21, 13:11, 16:24, 18:18)
Lattes Montpellier: Christon 16, Ciak 13, Skrela 13, Robert 12, Tanqueray 11, Sacko 4, Turcinovic 3, Basko-Melnbarde 0, Bremont 0.
Wisła Can-Pack Kraków: Lavender 16, McCray 15, Ouvina 13, Żurowska 9, Szott-Hejmej 7, Quigley 7, Tamane 5, Jujka 2, Krężel 0, Pawlak 0.