tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

MŚ: triumf duńskiej myśli szkoleniowej

Duński handball święci triumfy w mistrzostwach świata kobiet w Serbii. Nie tylko z powodu awansu do półfinału Dunek, które po drodze wyeliminowały silny zespół Czarnogóry, ale i ze względu na fakt, że w najlepszej czwórce jest... trzech trenerów z tego kraju.
Jan Pytlick (fot. PAP/EPA)

Najmłodszy z nich, 41-letni Kim Rasmussen prowadzi reprezentację Polski. Awans do półfinału jest pierwszym znaczącym sukcesem w jego karierze i największym w historii polskiej piłki ręcznej kobiet. Z biało-czerwonymi Duńczyk pracuje od 2010 roku.

W drugim półfinale na ławce trenerskiej zasiądą dwaj jego rodacy: 46-letni Jan Pytlick z drużyną Danii oraz trzy lata starszy Morten Soubak z Brazylijkami. Pytlick jest legendą w swoim kraju. Z reprezentacją zdobył m.in. dwa złote medale olimpijskie – w 2000 roku w Sydney oraz w 2004 w Atenach. Soubak objął zespół Canarinhos w 2009 roku i dwa lata później zajął z nim piąte miejsce w mistrzostwach świata w Sao Paulo. Osiągnięcie to już poprawił w trwającym w Serbii turnieju. Od kilku miesięcy jest również trenerem austriackiego klubu Niederosterreich, gdzie na co dzień pracuje z większością reprezentantek Brazylii.

Jedynym szkoleniowcem spoza Danii w najlepszym kwartecie mistrzostw jest najstarszy w tym gronie trener drużyny gospodarzy, 50-letni Serb Sasa Boskovic.

Półfinałowe mecze MŚ Serbia – Polska i Dania – Brazylia odbędą się w piątek w Belgradzie. Transmisja pierwszego meczu w TVP 2 i SPORT.TVP.PL, z kolei drugi mecz będzie można obejrzeć w TVP Sport i SPORT.TVP.PL.

podobne informacje

Rasmussen przed meczem z Polkami: to będzie bitwa

Polska – Dania od 14:00 w TVP2, TVP Sport i SPORT.TVP.PL!