La Decima! Real Madryt wygrał Ligę Mistrzów!

Real Madryt zwycięzcą piłkarskiej Ligi Mistrzów w sezonie 2013/2014. W pełnym dramaturgii, finałowym meczu w Lizbonie pokonał po dogrywce 4:1 inny zespół ze stolicy Hiszpanii – Atletico. Upragniona "La Decima" stała się faktem – to 10. triumf Królewskich w historii tych rozgrywek.
Iker Casillas z pucharem, który na zawsze pozostanie w klubowej gablocie (fot. Getty Images)

RADOŚĆ I ŁZY. ZOBACZ ZDJĘCIA Z FINAŁU LIGI MISTRZÓW!

Przed wielkim finałem na Estadio da Luz najwięcej pracy mieli klubowi lekarze. Dzięki ich staraniom w wyjściowych składach pojawili się walczący z kontuzjami Karim Benzema z Realu i Diego Costa z Atletico.

Iker Casillas wygarnia piłkę zza linii bramkowej (fot. Getty Images) Wielki grzech "Świętego"

Ten drugi spędził jednak na boisku tylko dziewięć minut. Uraz mięśnia uda odnowił się i Rojiblancos stracili swojego najlepszego strzelca. Ale nie stracili tego, co w ich grze najważniejsze – ducha walki i organizacji gry, dlatego od pierwszych minut skutecznie powstrzymywali nastawionych na atak Królewskich.

Real był częściej przy piłce, starał się budować atak pozycyjny, ale na dogodną okazję musiał czekać bardzo długo. Dopiero w 32. minucie po niecelnym podaniu Tiago piłkę przejął Gareth Bale i pomknął z nią w kierunku bramki. Walijczyk mógł podać do Cristiano Ronaldo, ale zdecydował się kończyć akcję strzałem. Niestety dla Realu – niecelnym.

Niewykorzystana sytuacja zemściła się ledwie cztery minuty później. Fatalnie lot piłki po dośrodkowaniu ocenił Iker Casillas, wychodząc kilka metrów przed bramkę. Główkował Diego Godin, Casillas próbował jeszcze desperackiej interwencji, ale wybijał futbolówkę już zza linii końcowej.

Sergio Ramos strzela wyrównującego gola (fot. Getty Images) Zabrakło 120 sekund...

Atletico utrzymało prowadzenie do przerwy. Po zdobytej bramce zespół trenera Diego Simeone grał bardzo agresywnie, opanowując strategiczny środek pola. W szeregach rywali dużo walczył Angel Di Maria, ale zawodzili Luka Modrić i zwłaszcza Sami Khedira.

W drugiej połowie aktywniejsze były gwiazdy Realu. Kilka minut po przerwie Ronaldo strzałem z rzutu wolnego zmusił Thibauta Courtoisa do największego wysiłku, a w 62. minucie Portugalczykowi zabrakło kilku centymetrów, by czysto trafić w piłkę głową i pokonać belgijskiego bramkarza. Kolejne okazje marnował również Bale.

W miarę upływu czasu Królewscy coraz bardziej spychali rywali pod ich pole karne, a ostatni kwadrans meczu był już bezustannym oblężeniem bramki Courtoisa. Gdy sędzia techniczny pokazał, że mecz potrwa pięć minut dłużej, wydawało się, że Atletico wytrzyma do ostatniego gwizdka. A jednak. W trzeciej minucie doliczonego czasu, po dośrodkowaniu Modricia z rzutu rożnego bramkę głową zdobył Sergio Ramos. Dogrywka!

Gol Garetha Bale'a dobił Atletico (fot. Getty Images) Bohater Di Maria

W niej heroiczna obrona Atletico oraz próby Realu, by pójść za ciosem i zdobyć drugą bramkę. W 110. minucie przebojowo lewym skrzydłem przedarł się najlepszy w szeregach drużyny Carlo Ancelottiego Di Maria. Z ostrego kąta strzelił na bramkę, Courtois odbił piłkę, ale akcję zamykał Bale i głową skierował futbolówkę do siatki.

W tym momencie Atletico skapitulowało i dało sobie strzelić jeszcze dwa gole – trafiali Marcelo i Ronaldo z karnego w ostatniej minucie dogrywki. Po 12 latach Real znowu z Pucharem Klubowych Mistrzów Europy. Ten dziesiąty na stałe trafi do gabloty z trofeami.

Real Madryt – Atletico Madryt 4:1 dogr. (0:1, 1:1)
Bramki: Ramos 90+3, Bale 110, Marcelo 118, Ronaldo 120-k – Godin 36
Real: Casillas – Carvajal, Varane, Ramos, Coentrao (59. Marcelo) – Modrić, Khedira (59. Isco), Di Maria – Bale, Benzema (79. Morata), Ronaldo
Atletico: Courtois – Juanfran, Godin, Miranda, Filipe Luis (83. Alderweireld) – Koke, Gabi, Tiago, Raul Garcia (66. Sosa) – Villa, Diego Costa (9. Adrian Lopez)
Żółte kartki: Ramos, Khedira, Marcelo, Ronaldo, Varane – Raul Garcia, Miranda, Villa, Juanfran, Gabi, Godin
Sędzia: Bjoern Kuipers (Holandia)