tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Tour de Pologne: cudowny triumf Rafała Majki!

Fantastyczna forma Rafała Majki! Kolarz grupy Tinkoff-Saxo wygrał 71. Tour de Pologne. To pierwsze polskie zwycięstwo w wyścigu zaliczanym do prestiżowego cyklu World Tour! Triumfatorem ostatniego etapu – jazdy indywidualnej na czas ze startem i metą w Krakowie (25 km) – został Belg Kristof Vandewalle (Trek).
Majka po zwycięstwie w 71. TdP: muszę zwolnić, bo się wykończę
Rafał Majka (w środku) (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

Wielkie nadzieje, ale i spora niepewność towarzyszyły polskim kibicom przed startem sobotniego etapu. Majka imponował formą w górach, ale jazda indywidualna na czas nigdy nie była jego atutem. Przez ostatni rok wykonał jednak wiele pracy, aby poprawić ten element.

Maciej Paterski (fot. PAP/Jacek Bednarczyk) Czekając na Majkę

Powinno być dobrze, ale nie obiecuję, że wygram – mówił przed startem Majka. Przewaga Polaka nad drugim w klasyfikacji generalnej Benatem Intxaustim wynosiła 18 sekund, a nad trzecim Jonem Izagirre 22.

Majka, jako lider, na trasę wyjechał jako ostatni. Dość długo z prowadzenia cieszył się Mateusz Taciak (CCC), który jako pierwszy osiągnął czas poniżej 30 minut. W końcu został jednak wyprzedzony przez specjalistów od jazdy w "czasówkach".

Szczęśliwy na metę wpadł jadący w różowej koszulce Maciej Paterski (CCC). Niespełna 28-latek spisał się przeciętnie. Dla niego jednak ukończenie ostatniego etapu było przede wszystkim warunkiem zwycięstwa w klasyfikacji górskiej.

Zgodnie z przewidywaniami bardzo dobrze wypadł Kristof Vandewalle. Objął prowadzenie i mógł spokojnie obserwować jak kolejni zawodnicy osiągali wolniejsze czasy. Drugi wynik wykręcił Włoch Adriano Malori, a trzeci Brytyjczyk Stephen Cummings.

Szalone tempo Majki

Majka od początku postawił wszystko na jedną kartę. Jechał bardzo szybko. Nie kalkulował. Na ostatnich kilometrach nieco osłabł, ale zajął 13. miejsce, tracąc do Izagirre 14 sekund. To pozwoliło jednak zachować mu 8 sekund przewagi nad Baskiem w klasyfikacji generalnej.

Polacy czekali na wygraną w końcowej klasyfikacji Tour de Pologne od 2003 roku, wtedy najlepszy okazał się Cezary Zamana. Majka w tegorocznej edycji wygrał także dwa górskie etapy.

fot. TOURDEPOLOGNE.PL
fot. TOURDEPOLOGNE.PL

podobne informacje

Słynni kolarze apelują o pomoc dla Ryszarda Szurkowskiego

Majka zapowiedział start w przyszłorocznym Tour de Pologne

Trasa Tour de France idealna dla Majki? Góry i liczne podjazdy

Il Lombardia: Francuz wygrał klasyk, Majka siódmy