tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Bjoergen pobiegnie w kosmicznym stroju

Norweska reprezentacja w biegach narciarskich będzie w tym sezonie startować w nowych strojach zaprojektowanych przez firmę legendarnego Bjoerna Daehliego. Zdaniem federacji (NSF) ubiory są "kosmiczne" i obecnie najlepsze na świecie.
Marit Bjoergen (fot. Getty Images)

Zostały one przetestowane w tunelu aerodynamicznym politechniki w Trondheim razem z ubiorami innych producentów.

Rezultaty tych badań wskazują na znaczną przewagę naszych strojów. Pod względem wymiany ciepła i wentylacji, a zwłaszcza oporze powietrza, są "kosmiczne". Daehlie zawsze był perfekcjonistą. Jak podkreślał, najmniejsze marginesy dające przewagę mogą decydować o zwycięstwie. Nigdy nie uważał drugiego miejsca za dobre. Dla niego liczył się zawsze numer jeden – powiedział Ulf Morten Aune z NSF.

Bjoern Daehlie (fot. Getty Images) Stroje męskie i żeńskie różnią się nieznacznie. Norweżki po raz pierwszy w historii oprócz trzech kolorów norweskiej flagi – czerwonego, niebieskiego i białego otrzymały dodatkowo... różowy na dolnych częściach nóg i rąk. Materiały oceniał i wybierał Daehlie, a projektantką całości jest Heidi Bodal Ekornroed. Przyznała, że kolor różowy był bardzo odważną decyzją. Po kilku "uśmieszkach" działaczy przyjęty został z zachwytem przez NSF.

Identyczne stroje unisex dla obu reprezentacji szybko stają się "męskie" więc dałam dziewczynom element, który podkreśli ich kobiecość – wyjaśniła.

Bjoern Daehlie w latach 90. zdobył 12 medali olimpijskich (osiem złotych i cztery srebrne) oraz 17 mistrzostw świata (dziewięć złotych, pięć srebrnych i trzy brązowe). Wiosną wygrał przetarg na kompleksową dostawę strojów dla reprezentacji Norwegii w biegach narciarskich.

podobne informacje

Bjoerndalen marzy o igrzyskach w... 2022 roku!

Bjoern Daehlie i Philip Boit. Historia niezwykłej przyjaźni