tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Historyczny bieg Polek! Zdobyły brąz MŚ

To był wspaniały bieg Sylwii Jaśkowiec i Justyna Kowalczyk! Polki zajęły trzecie miejsce w niezwykle emocjonującym finale sprintu drużynowego mistrzostw świata w Falun. Złoty medal zdobył Norweżki, a srebro Szwedki.
MŚ Falun 2015, biegi narciarskie: sprinty drużynowe (K) - finał
Justyna Kowalczyk (fot. PAP/Grzegorz Momot)

Sylwia Jaśkowiec (fot. PAP/Grzegorz Momot) Reprezentanci Polski nigdy wcześniej nie zdobyli medalu w drużynowej rywalizacji w biegach narciarskich. O tym, że Jaśkowiec i Kowalczyk stać na walkę o podium można było się przekonać już podczas tegorocznych zawodów Pucharu Świata w tej konkurencji w w estońskiej miejscowości Otepaa, gdzie także zajęły trzecie miejsce za Norweżkami i Szwedkami.

Polki zaczęły niedzielę od drugiego miejsca w półfinale. Przegrały z Norweżkami, ale na ostatniej prostej wyprzedziły Szwedki, dzięki szarży Jaśkowiec.

W finale biało-czerwone od początku znajdowały się w czołówce. Na dwóch ostatnich zmianach w walce o medale liczyły się już tylko cztery duety. Norweżki uciekły rywalkom, a Polki zaciekle walczyły z Niemkami i Szwedkami.

Jaśkowiec na szóstej zmianie ruszyła z impetem. Tym razem na ostatniej prostej nie zdołała odeprzeć ataku Szwedki, ale poradziła sobie z naporem Niemki. Wpadła na metę trzecia i przypieczętowała zdobycie brązowego medalu. Dla niej to pierwszy krążek seniorskich MŚ. Kowalczyk zdobyła ósmy medal.

Norweżki – Maiken Caspersen Falla i Ingvild Flugstad Oestberg – finał ukończyły w czasie 14.29,57. Drugie były reprezentantki gospodarzy Stina Nilsson i Ida Ingemarsdotter, które straciły do triumfatorek 8,17 s. Kowalczyk i Jaśkowiec minęły metę 0,31 s później.

Czołówka biegu finałowego (fot. FALUN2015.COM)