tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Drużyna na medal! Polacy z brązem MŚ

Nieśmiałe marzenia o podium stały się faktem! To były fantastyczne zawody w wykonaniu polskich skoczków w Falun! Piotr Żyła, Klemens Murańka, Jan Ziobro i Kamil Stoch zajęli trzecie miejsce w konkursie drużynowym (HS 134) mistrzostw świata. Złoty medal wywalczyli Norwegowie, a srebro Austriacy.
Kamil Stoch (fot. Getty Images)

TRANSMISJA ZAWODÓW PUCHARU ŚWIATA W LAHTI 7-8 MARCA (SOBOTA I NIEDZIELA) W TVP1 I SPORT.TVP.PL

W sobotę w Falun aura nie była zbytnio łaskawa dla zawodników. Ważną rolę w ostatnim akcie rywalizacji na skoczniach w Falun odgrywał wiatr. Zaczęło się od 15-minutowego opóźnienia. Później podmuchy utrudniały nieco płynność rywalizacji.

Otwarcie Żyły

Przed dwoma laty zawodnicy Łukasza Kruczka wywalczyli brązowy medal mistrzostw świata (wtedy zamiast Murańki i Ziobry skakali Maciej Kot i Dawid Kubacki). Start z Val di Fiemme był często przywoływany przed konkursem w Falun. – Czy stać nas na powtórkę? Zobaczymy po konkursie – odpowiadali zgodnie i wymijająco Polacy.

Zaczęło się nieźle. Żyła skoczył 123 metry, co było czwartym wynikiem w pierwszej grupie. Murańka przekroczył o pół metra punkt K, a Polacy awansowali na trzecią pozycję na półmetku pierwszej serii. Prowadzili Austriacy przed Norwegami, a poniżej oczekiwań spisywali się Niemcy (szósta lokata).

Stoch ratownik

Nastroje popsuła nieco próba Ziobry. Po wyjściu z progu musiał zmagać się z bocznym podmuchem, a to przełożyło się na odległość (116 m). Świetnie spisał się jednak skaczący w czwartej grupie Stoch – 129,5 metra. Mistrz z Soczi uzyskał drugi wynik pierwszej serii, a Polacy byli na półmetku na czwartym miejscu. Do podium tracili 2,6 punktu.

Prowadzili Norwegowie, którzy jako jedynie nie mieli w pierwszej serii słabszego punktu. Na drugim miejscu byli Japończycy. Na trzecią lokatę spadli Austriacy po przeciętnych próbach Manuela Poppingera i Gregora Schlierenzauera. Bez błysku skakali Niemcy (wyjątkiem był Severin Freund) – piąta lokata na półmetku i niemal 17 punktów straty do podium.

Murańka odleciał

Do drugiej serii Polacy przystępowali z nadziejami na podium. Dobrze wypadł Żyła. Dwa równe skoki sprawiały mu w tym sezonie często problem. Tym razem było inaczej – tak jak w pierwszej serii – uzyskał 123 metry. W drugiej grupie rewelacyjnie poleciał Murańka – 128 metrów. 20-latek po próbie wykonywał euforyczne gesty – nic dziwnego. Po chwili biało-czerwoni awansowali na drugą lokatę.

Obawy można było wiązać ze skokiem Ziobry. Ten jednak oddał jedną z najlepszych swoich prób na dużym obiekcie – 125,5 metra, co spowodowało kolejny wybuch radości. Bardzo daleko skoczył jednak Poppinger – w efekcie Austriacy tracili do zespołu Kruczka 0,8 punktu przed ostatnią kolejką. Polacy dalej zajmowali drugą lokatę. Rywalom uciekli za to Norwegowie.

Emocje do końca

Skoki ostatniej grupy były niezwykle emocjonujące. Najpierw znakomicie poleciał Freund. Uzyskał 143 metry, ale podparł swoją próbę. Bardzo dobry skok oddał też Schlierenzauer (129 m). Z Austriakiem przegrał Stoch (126,5), ale Polacy i tak mogli cieszyć się z brązowego medalu, z dużą przewagą nad Japończykami. Niezagrożeni po złoto polecieli Norwegowie.

To 26. medal w historii startów Polaków na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym. Połowę zdobyli skoczkowie. Z Falun biało-czerwoni przywiozą dwa brązowe krążki. Wcześniej na podium stanęły Justyna Kowalczyk i Sylwia Jaśkowiec w sprincie drużynowym.

Wyniki rywalizacji drużynowej:
1. Norwegia (Bardal, Jacobsen, Fannemel, Velta) 872,6 pkt
2. Austria (Kraft, Hayboeck, Poppinger, Schlierenzauer) 853,2
3. Polska (Żyła, Murańka, Ziobro, Stoch) 848,1
4. Japonia (Kobayashi, Ito, Takeuchi, Kasai) 831,2
5. Niemcy (Neumayer, Eisenbichler, Freitag, Freund) 809,2
6. Słowenia (Tepes, Dezman, Damjan, Prevc) 797,5
7. Rosja (Korniłow, Hazetdinov, Wasiljew, Maksimoczkin) 703,5
8. Czechy (Janda, Hlava, Matura, Koudelka) 692
9. Finlandia 328,5
10. Szwajcaria 314,2
11. Włochy 253,2
12. Korea Południowa 214,7
13. Szwecja 144,5

podobne informacje

Puchar Świata w Zakopanem: Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Kamil Stoch po konkursie drużynowym

Puchar Świata i Puchar Narodów: konkurs drużynowy w Zakopanem

Puchar Świata w Zakopanem: Polacy na podium, Dawid Kubacki z rekordem skoczni

Puchar Świata w Zakopanem: Polacy tuż za podium po pierwszej serii