tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Wielki koncert na otwarcie

Piłkarskie zmagania podczas mistrzostw świata w Republice Południowej Afryki rozpoczną się w piątek 11 czerwca. Dzień wcześniej wielkie święto futbolu zostanie poprzedzone pierwszym w historii inauguracyjny koncertem. Transmisja tego wydarzenia w czwartek w TVP Sport i SPORT.TVP.PL od godziny 19:00.
Koncert jakiego nie znała Afryka
Shakira zaśpiewa oficjalny hymn mistrzostw świata (fot.PAP/EPA)

Mistrzostwa Świata: Koncert gwiazd
Miejsce: Orlando Stadium w Soweto, Johannesburg
Data: 19:00, czwartek, 10.06.2010
Transmisja:TVP Sport, TVP HD, SPORT.TVP.PL
Komentarz: Piotr Sobczyński, Rafał Patyra

Piłkarscy fani, którzy już tłumnie ciągną na południowy kraniec Afryki, będą mogli posłuchać najlepszej muzyki w wykonaniu gwiazd światowego formatu oraz najpopularniejszych wykonawców na Czarnym Lądzie.

Na stadionie Orlando Stadium w Soweto, dzielnicy Johanesburga, wystąpią: Alicia Keys, John Legend, Black Eyed Peas i Shakira. Kolumbijska piosenkarka zaśpiewa oficjalny hymn turnieju - Waka Waka - czas dla Afryki.

Gwiazda przyznała, że tworząc piosenkę czerpała muzyczne inspiracje z kultury afrykańskiej, ale w RPA wiele osób ma wątpliwości, czy artystka pochodząca z Ameryki Południowej jest odpowiednią wykonawczynią oficjalnego hymnu pierwszych mistrzostw na afrykańskiej ziemi.

Gwiazdy znane z największych scen świata wspierać będą lokalni artyści tacy jak: Angelique Kidjo, Amadou & Mariam, Blk Jks, Freshlyground, Hugh Masekela, Juanes, K'Naan Mzansi Youth Choir, Soweto Gospel Choir, The Parlotones, Tinariwen, Vieux Farka Toure, Vusi Mahlasela.

Show potrwa trzy godziny, a jego reżyserem będzie laureat nagrody Emmy Kevin Wall. Wszystkie wpływy z koncertu zostaną przekazane na rzecz kampanii FIFA "20 centrów w 2010 r."

Celem tej kampanii jest osiągnięcie zmian społecznych w Afryce przy pomocy piłki nożnej. Pomóc w tym ma wybudowanie 20 centrów, oferujących dostęp do edukacji, służby zdrowia, a także treningów piłkarskich dla Afrykańczyków znajdujących się w ciężkiej sytuacji.