Powiat Poznański Open: Cetkovska zwyciężczynią

Finałowy mecz rozgrywanego w Sobocie k. Poznania turnieju rangi ITF zakończył się wygraną Petry Cetkovskiej. Czeszka pokonała w trzech setach Łotyszkę Jelenę Ostapenko (3:6 7:5 6:2).
Petra Cetkovska (fot. PAP/EPA)

Cetkovska – jako zawodniczka nierozstawiona – w półfinale pokonała rewelację turnieju – swoją rodaczkę Martinę Borecką. W drugim secie zdołała odrobić stratę, doprowadzić do tie-breaka i wygrać w trzech setach. A przegrywała już 0:3 i 15:40. Borecka miała piłkę meczową, ale jej nie wykorzystała. W partii decydującej inicjatywę od początku do końca miała starsza z Czeszek. Cetkovska zajmowała niegdyś 25. miejsce na świecie, ale kontuzja sprawiła, że musiała zawiesić karierę aż na dwa lata. Teraz próbuje odbudować formę w ITFach i – jak pokazał turniej w Sobocie – nieźle jej to wychodzi. Tydzień temu również była w finale, ale przegrała w tie-breaku ostatniego seta.

Jej rywalka - 18-letnia Jelena Ostapenko zaczynała turniej od kwalifikacji i dotarła aż do finału. W półfinale ograła rozstawioną z numerem drugim Kiki Bertens. Obecnie zajmuje 124. miejsce na świecie i jest to jej najwyższa pozycja w karierze.

Ostapenko (zwyciężczyni ubiegłorocznego juniorskiego Wimbledonu) rozpoczęła pierwszego gema czterema podwójnymi błędami serwisowymi, szybko jednak opanowała nerwy i wygrała pierwszego seta 6:3. W dwóch pozostałych lepsza była Czeszka i to ona została triumfatorką drugiej edycji turnieju Powiat Poznański Open, zdobywając 115 punktów do rankingu WTA oraz czek na 11 400 tysięcy dolarów. Dzięki wygranej awansuje w światowym rankingu w okolice 165. miejsca (awans o ok. 60 miejsc).