tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Nowy trener futsalowej reprezentacji Polski

Selekcjonerem został Andrzej Bianga. Zastąpił Włocha Andreę Bucciola zwolnionego wiosną po przegranych eliminacjach do mistrzostw Europy. Bianga był już selekcjonerem w roku 2008, prowadził też młodzieżówkę.
(fot. Getty Images)

Nowy trener poprowadzi zespół w eliminacjach do MŚ, których finały rozegrane zostaną we wrześniu 2016 w Kolumbii. Polacy w turnieju eliminacyjnym zagrają z Norwegią, Rumunią i Portugalią, która będzie gospodarzem zawodów 10-13 grudnia. Faworytem "polskiej" grupy teoretycznie będą Portugalczycy, zajmujący siódme miejsce w światowym rankingu. Rumunia to 16. drużyna świata, Polska – 36., Norwegia – 53.

Wcześniej rozegrane zostaną preeliminacje, ale do tej grupy nie trafi żadna z drużyn biorących w nich udział. Po dwie najlepsze ekipy z siedmiu grup głównych kwalifikacji trafią do baraży, których zwycięzcy zapewnią sobie grę w finałach.

W marcu biało-czerwoni zajęli ostatnie miejsce w turnieju eliminacyjnym do ME, który był rozgrywany w Krośnie. Polacy zremisowali z Białorusią 0:0 oraz przegrali z Finlandią 2:3 i Włochami 3:6. Finowie prawo gry w Krośnie wywalczyli w preeliminacjach.

Bucciol był selekcjonerem od 22 maja 2013. Zastąpił Klaudiusza Hirscha po nieudanych eliminacjach do poprzednich ME. Polacy w serbskim mieście Zrenjanin przegrali 0:2 z Serbią, 2:5 z Portugalią i 3:4 z Grecją, zajmując ostatnie miejsce. Wtedy Grecy "przebili" się do turnieju z preeliminacji.

Biało-czerwoni w finałach MŚ wystąpili raz – w 1992 roku w Hongkongu. Dotychczas tytuły zdobyły reprezentacje Brazylii (1989, 1992, 1996, 2008 i 2012) i Hiszpanii (2000 i 2004).

podobne informacje

El. futsalowych ME: Polacy w czwartek poznają barażowego rywala

Trudne losowanie polskich futsalistów. "Nie załamujemy rąk"