tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Vuelta: świetna jazda Majki na królewskim etapie

Hiszpan Mikel Landa (Astana) wygrał 11. etap, najtrudniejszy w tegorocznej edycji kolarskiego wyścigu Vuelta a Espana. Bardzo dobrze zaprezentował się Rafał Majka (Tinkoff-Saxo), który zajął szóste miejsce i awansował w klasyfikacji generalnej na czwartą pozycję.
Rafał Majka (fot. PAP/EPA)

Na trasie środowego etapu (138 km z Andorra la Vella do Cortals d`Encamp) znajdowało się aż sześć górskich premii - jedna drugiej, cztery pierwszej i jedna specjalnej kategorii. Łącznie kolarze pokonali pięć tysięcy metrów przewyższenia.

Na początku odcinka niegroźną kraksę miał Chris Froome (Sky). Brytyjczyk jednak później przeżywał bardzo ciężkie chwile. Zwycięzca tegorocznego Tour de France stracił do Landy prawie dziewięć minut i praktycznie stracił szansę na końcowy triumf.

Fabio Aru (fot. Getty) Bardzo aktywnie jechał Paweł Poljański (Tinkoff-Saxo). Zabrał się w ucieczce razem z 18 innymi kolarzami. Razem m.in. z Landą jechał w wyodrębnionej z niej grupce na ostatnim podjeździe.

Kiedy Landa okazał się dla niego za szybki zaczął oszczędzać siły, by w kluczowym momencie pomóc Majce. Ten dogonił go na niespełna siedem kilometrów przed metą. Poljański wykrzesał z siebie resztki energii i przez blisko dwa kilometry ciągnął lidera swojej drużyny. Wcześniej w pościg za Hiszpanem i pozostałymi uciekinierami ostro ruszyli Aru oraz dwaj Hiszpanie z Katiuszy - Daniel Moreno i Joaquim Rodriguez.

To był dla mnie ważny dzień. Celem był awans w klasyfikacji generalnej tak wysoko, jak tylko będzie to możliwe. Nastawiałem się na walkę od początku do końca i udało się. Obecne czwarte miejsce uważam za dobry wynik, ale będę walczył z całych sił nadal. Dziękuję Pawłowi Poljańskiemu za wielką pomoc na dzisiejszym etapie - to niezastąpiony przyjaciel, a jednocześnie znakomity kolarz. Cała drużyna zasługuje na wyrazy uznania, bo wykonaliśmy dużo pracy. To jednak nie koniec Vuelty, jesteśmy dopiero na półmetku. Koncentrujemy się na dniu jutrzejszym i walczymy dalej – napisał Majka na swojej stronie internetowej.

Oprócz Froome'a słabość w środę okazały gwiazdy zespołu Movistar – Kolumbijczyk Nairo Quintana i Hiszpan Alejandro Valverde.

W czwartek kolarze będą mieli chwilę wytchnienia, bo na ten dzień zaplanowano w dużej mierze płaski, 173-kilometrowy etap.

Wyniki 11. etapu Vuelta a Espana:

1. Mikel Landa (AST) 4:34.54
2. Fabio Aru (AST) + 1.22
3. Ian Boswell (SKY) + 1.40
4. Daniel Moreno Fernandez (KAT) + 1.57
5. Joaquin Rodriguez Oliver (KAT) + 1.59
6. Rafał Majka (TCS) + 2.10
7. Mikel Nieve Irurralde (SKY) + 2:10
8. Johan Esteban Chaves Rubio (OGE) + 2.59
9. Tom Dumoulin (TGA) + 2.59
10. Diego Rosa (AST) + 3.02
...
34. Paweł Poljański (Polska/Tinkoff Saxo) + 9.23 163. Maciej Bodnar (Polska/Tinkoff Saxo) + 31.57

Klasyfikacja generalna po 11. etapie Vuelta a Espana:

1. Fabio Aru (AST) 43:12.19
2. Joaquin Rodriguez Oliver (KAT) + 0.27
3. Tom Dumoulin (TGA) + 0.30
4. Rafał Majka (TCS) + 1.28
5. Johan Esteban Chaves Rubio (OGE) + 1.29
6. Alejandro Valverde Belmonte (MOV) + 1.52
7. Daniel Moreno Fernandez (KAT) + 1.54
8. Mikel Nieve Iturralde (SKY) + 1.58
9. Nairo Alexander Quintana Rojas (MOV) + 3.07
10. Louis Meintjes (MTN) + 4.15
...
50. Paweł Poljański (Polska/Tinkoff-Saxo) + 58.19
151. Maciej Bodnar (Polska/Tinkoff-Saxo) + 2:05.15

podobne informacje

Słynni kolarze apelują o pomoc dla Ryszarda Szurkowskiego

Majka zapowiedział start w przyszłorocznym Tour de Pologne

Trasa Tour de France idealna dla Majki? Góry i liczne podjazdy

Il Lombardia: Francuz wygrał klasyk, Majka siódmy