tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

MŚ: złoty atak Sagana. Kwiatkowski bez medalu

Peter Sagan został w Richmond kolarskim mistrzem świata w wyścigu ze startu wspólnego. Drugie miejsce zajął Australijczyk Michael Matthews, a trzecie Litwin Ramunas Navardauskas. Obrońca tytułu – Michał Kwiatkowski – finiszował ósmy.
Peter Sagan (fot. PAP/EPA)

ZOBACZ, JAK RELACJONOWALIŚMY WYŚCIG MĘŻCZYZN NA MŚ W RICHMOND

25-latek został pierwszym w historii mistrzem świata ze Słowacji. Kolarz Tinkoff-Saxo wiele razy nazywany był w tym sezonie pechowcem. Wystarczy napisać, że w całej karierze aż 16 razy zajmował drugie miejsce na etapach Tour de France. W Richmond nie miał już sobie równych. Sagan zwyciężył po samotnej ucieczce na dwóch ostatnich kilometrach, uzyskując na mecie trzy sekundy przewagi nad grupą 24 zawodników.

Michał Kwiatkowski (fot. PAP/EPA) W USA tytułu bronił Kwiatkowski. Kolarz, który w niedzielę ogłosił transfer do grupy Sky, jechał bardzo czujnie. Na dwa okrążenia przed końcem (32 km do mety) Polak znalazł się w siedmioosobowym odjeździe. Jechał między innymi wraz z Belgiem Tomem Boonenem i Holendrem Bauke Mollemą. Akcja została jednak zlikwidowana na 20 kilometrów przed metą.

Kwiatkowskiemu nie pozostało nic innego jak schować się w peletonie i odpoczywać. Polak walczył o medal finiszując z czołowej grupy. Sił starczyło na ósmą lokatę. Srebro wywalczył Matthews, a brąz Navardauskas. Z Polaków na metę dotarli wszyscy poza Maciejem Bodnarem, który zrezygnował po przejechaniu 200 kilometrów.

Kolarze elity musieli przejechać 16-kilometrową pętlę 16 razy. Dystans był odrobinę dłuższy niż w przed rokiem w Ponferradzie – 261,4 km, ale trasa łatwiejsza. Na rundzie znajdowały się trzy niewielkie wzniesienia, wszystkie na czterech ostatnich kilometrach, a ostatni 600-metrowy odcinek był płaski. Obawiano się deszczu, który mógłby spowodować kraksy szczególnie na podjeździe po kostce brukowej, ale prognozy meteorologiczne się nie sprawdziły. Niebo było zachmurzone, ale nie padało.

Wyniki wyścigu ze startu wspólnego elity mężczyzn (259,2 km)
1.Peter Sagan (Słowacja) 6:13.37
2.Michael Matthews (Australia) +0.03
3.Ramunas Navardauskas (Litwa)
4.Alexander Kristoff (Norwegia)
5.Alejandro Valverde (Hiszpania)
6.Simon Gerrans (Australia)
7.Tony Gallopin (Francja)
8.Michał Kwiatkowski (Polska)
9.Rui Costa (Portugalia)
10.Philippe Gilbert (Belgia) wszyscy ten sam czas
...
39.Tomasz Marczyński (Polska) +0.40
54.Michał Gołaś (Polska) +0.55
59.Maciej Paterski (Polska) +1.10
74.Rafał Majka (Polska) +2.50
Maciej Bodnar nie ukończył

podobne informacje

Kwiatkowski: w tym sezonie na nowo odnalazłem siebie

Sagan chce zdobyć czwartą tęczową koszulkę

MŚ w kolarstwie: Niewiadoma przyleciała do Bergen

MŚ: co za wola walki! Lauren Dolan skończyła wyścig z rozdartą nogą