tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Brazylijczyk Fred zdyskwalifikowany za doping

Brazylijski piłkarz Fred, w organizmie którego wykryto zabronione substancje podczas tegorocznego turnieju Copa America, został zdyskwalifikowany na 12 miesięcy przez Południowoamerykańską Konfederację (CONMEBOL).
Fred (fot. Getty Images)

Fred (L) i Franck Ribery (P) (fot. Getty Images) 22-letni pomocnik miał pozytywny wynik czerwcowego testu antydopingowego na niedozwolony diuretyk – hydrochlorotiazyd. Oczekując na decyzję, po mistrzostwach Ameryki Południowej zdążył jeszcze rozegrać kilka meczów w barwach Szachtara Donieck, m.in. w Lidze Mistrzów. Odwołanie w tej sprawie złożył jeden z rywali ukraińskiej drużyny, klub Fenerbahce Stambuł, ale UEFA nie przychyliła się do tej skargi. Wówczas nie były znane jeszcze wyniki badań próbki B.

"Nigdy nie przyjmowałem zabronionych substancji. Jestem przekonany o swojej niewinności i dowiodę jej przed odpowiednimi instytucjami. Moja kariera jest czysta i mam wsparcie wszystkich" - napisał Fred w oświadczeniu w sierpniu.

Fred (fot. Getty Images) Na razie kara, która obowiązuje oficjalnie od 26 czerwca, dotyczy tylko zawodów pod egidą CONMEBOL. Jeśli światowe władze futbolu (FIFA) rozszerzą ją na cały świat, wówczas Fred nie będzie mógł reprezentować barw drużyny z Doniecka do czerwca 2016 roku. Jednak najbliższy mecz wicemistrz Ukrainy rozegra dopiero w lutym, w Lidze Europejskiej.

Brazylijczyk wziął udział w pierwszych dwóch spotkaniach mistrzostw Ameryki Południowej - 14 czerwca z Peru i cztery dni później z Kolumbią - ale zabrakło go w składzie na trzeci mecz grupowy oraz na przegrany ćwierćfinał z Paragwajem.

podobne informacje

Copa America 2019: wylosowano grupy i podano terminarz

Japonia i Katar zagrają w Copa America

Era sukcesów La Roja. Jak (nie) zmieniało się Chile

Piłkarz reprezentacji Panamy zastrzelony