43 Niclas Pieczkowski 2 1
21 Erik Schmidt 4 1 2
48 Jannik Kohlbacher

EHF Euro 2016: Hiszpanie zaczęli turniej od zwycięstwa

W swoim pierwszym meczu na mistrzostwach Europy szczypiorniści reprezentacji Hiszpanii wygrali we Wrocławiu z Niemcami 32:29 (18:15). Faworyci turnieju kontrolowali przebieg spotkania, ale stylem gry nie zachwycili.
Gedeon Guardiola (L) i Steffen Fath (P) (fot. PAP)

Zapis relacji "bramka po bramce" z meczu Hiszpania – Niemcy

Dagur Sigurdsson (fot. PAP) Spotkanie zapowiadane było jako jeden z hitów fazy grupowej. Pomimo tego jednak, zdecydowanymi faworytami byli Hiszpanie, którzy do Polski przyjechali walczyć o złoto.

W pierwszej połowie mecz był wyrównany tylko przez kwadrans. Niemcy grali szybko i skutecznie. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że zaskoczyli trochę kadrę Manolo Cadenasa.

Później jednak czwarty zespół ubiegłorocznych mistrzostw świata wskoczył na właściwe tory. Hiszpanie w kolejnych minutach powiększali przewagę, która w pewnym momencie wynosiła już siedem bramek (18:11).

Rzut wolny wykonywany przez Maquedę (fot. PAP) W końcówce tej części meczu na parkiecie zaczęły dziać się cuda. Niemcy zniwelowali straty do trzech trafień, za to Hiszpanie złapali trzy wykluczenia w zaledwie kilkadziesiąt sekund! Co więcej, kary wcale nie wynikały z twardej walki w obronie. Raul Entrerrios został upomniany za dyskusje z arbitrami. Z kole po chwili Jorge Maqueda wykonując rzut wolny bezpośredni (już po końcowej syrenie), z premedytacją trafił w twarz Steffena Weiholda, za co oczywiście otrzymał czerwoną kartkę.

W przerwie Cadenas musiał udzielić swoim zawodnikom ostrej reprymendy. W drugiej połowie Hiszpanie grali już o wiele rozważniej. Kontrolowali przebieg rywalizacji już do końca. Ostatecznie pewnie wygrali to spotkanie, choć stylem gry z pewnością zawiedli swoich fanów.

Tobias Karlson (L) i Uros Zorman (P) (fot. PAP) W drugim sobotnim meczu w grupie C Szwedzi wygrali ze Słowenią 23:21 (16:9). O końcowym rezultacie w dużej mierze zdecydował przebieg pierwszej połowy. Słoweńcy rzucili w niej zaledwie dziewięć bramek, tracąc aż 16. Co prawda po przerwie grali już zdecydowanie lepiej, a na dziesięć minut przed końcem, po rzucie karnym egzekwowanym przez Deana Bombaca doprowadzili do remisu (20:20). Na objęcie prowadzenie nie wystarczyło im jednak albo sił, albo zimnej krwi. Doświadczeni Szwedzi nie dali sobie wyrwać cennego zwycięstwa w "grupie śmierci" EHF Euro 2016. Szalona pogoń Słoweńców w drugiej połowie bez wątpienia jednak zasługuje na uznanie.