tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Karol Jabłoński po raz 10. mistrzem świata

Karol Jabłoński (Olsztyński Klub Żeglarski) po raz dziesiąty w karierze został bojerowym mistrzem świata. Srebrny medal na lodowej tafli szwedzkiego jeziora Glan koło Norrkoeping wywalczył Michał Burczyński (AZS UWM Olsztyn), a brązowy Estończyk Vaiko Vooremaa.
Karol Jabłoński (fot. PAP)

We wtorek odbyły się cztery kolejne wyścigi przy silnym wietrze 8-10 m/s, a rywalizacja była bardzo zacięta do ostatniego.

– Początek nie był optymistyczny. Jadąc w czołówce, na drugiej halsówce, wykonałem gwałtowny ruch sterem i wywinąłem korkociąg – obróciło mnie o 360 stopni. Zdarzyło mi się to pierwszy raz w życiu. Straciłem dobrą pozycję i na mecie byłem dwudziesty. Nie przypuszczałem, że jeszcze zdołam wejść na podium. Ale wiara i doświadczenie czynią cuda. Trzy następne wyścigi kończyłem jako drugi i w sumie jestem pierwszy, po raz trzeci z rzędu. Jeszcze nie mogę w to uwierzyć – powiedział 53-letni Jabłoński, komandor Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego.

Dodał, że w czołowej dziesiątce powinno być jeszcze dwóch Polaków, ale sędziowie rozpatrują obecnie protesty zawodników i nie podano oficjalnej klasyfikacji końcowej. Wiadomo jedynie, że nie zmieni się kolejność na miejscach 1-3.

Medaliści:
1. Karol Jabłoński (Polska) 19 pkt
2. Michał Burczyński (Polska) 24
3. Vaiko Vooremaa (Estonia) 26.

podobne informacje

Bojerowe ME: Jabłoński na czele regat

MMP w bojerach: złoty medal dla Jabłońskiego

Bojerowe MŚ: Jabłoński prowadzi po pierwszym dniu