tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Dujszebajew: zgłoszę się do konkursu ZPRP

Po ogłoszeniu decyzji o rozwiązaniu kontraktu z węgierską federacją Tałant Dujszebajew potwierdził, że weźmie udział w konkursie na trenera reprezentacji Polski. Kirgiz potwierdził także, że jego plany popiera prezes VIVE Tauronu Kielce Bertus Servaas.
Tałant Dujszebajew (fot. Getty Images)

Reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych (fot. PAP) Jak powiedział Dujszebajew, współpraca z węgierskim związkiem została zakończona we wtorek za obustronną zgodą. Kontrakt trenera był ważny do stycznia 2017 roku.

– Zgodziliśmy się, że tak będzie lepiej, aby pracował tam trener, który będzie do dyspozycji przez 365 dni w roku albo pracujący w węgierskiej lidze. Ja nie mam takiej możliwości i dlatego doszliśmy do wniosku, że nasze drogi powinny się rozejść – tłumaczył.

Od dymisji Michaela Bieglera nazwisko 47-letniego Dujszebajewa pojawia się w kontekście objęcia przez niego funkcji selekcjonera polskich szczypiornistów.

– Zobaczymy jak to będzie. Wszystko jest możliwe. Od początku, od podpisania kontraktu w Kielcach zawsze mówiłem, że to jest moje marzenie – przyznał. A zapytany, czy wystartuje w ewentualnym konkursie zorganizowanym przez ZPRP na selekcjonera kadry, odpowiedział twierdząco.

Bertus Servaas (L) i Tałant Dujszebajew (P) (fot. Getty Images) W staraniach o miejsce na ławce trenerskiej kadry biało-czerwonych Dujszebajew ma zielone światło od prezesa Vive Tauron Bertusa Servaasa. Jak powiedział w piątek PAP twórca potęgi kieleckiego klubu, wybór tego szkoleniowca na selekcjonera reprezentacji Polski byłby "najlepszym wyjściem przed kwalifikacjami do igrzysk olimpijskich w Rio".

– Tałant doskonale zna piłkę ręczną i zna chłopaków. Nie miałbym nic przeciwko, gdyby to on poprowadził reprezentację Polski – podkreślił Servaas. Wymienił wówczas także nazwisko Piotra Przybeckiego, prowadzącego obecnie Śląsk Wrocław, jako kandydata na asystenta Dujszebajewa.

Pochodzący z Kirgistanu Dujszebajew jest obywatelem Hiszpanii. Od stycznia 2014 roku pracuje w Kielcach, gdzie zastąpił Bogdana Wentę. W ciągu zaledwie pół roku nauczył się języka polskiego, którym obecnie swobodnie się posługuje. Jego podopiecznymi są podstawowi zawodnicy drużyny narodowej, m.in. Michał Jurecki, Sławomir Szmal, Karol Bielecki, Krzysztof Lijewski oraz Piotr Chrapkowski. Jest uważany za jednego najlepszych szkoleniowców piłki ręcznej na świecie, który ma na koncie wiele osiągnięć zarówno z czasów kariery zawodniczej, jak i ławki trenerskiej.

Zobacz także Dujszebajew rozwiązał kontrakt z Węgrami. Teraz Polska?

podobne informacje

Rysa na kandydaturze Tałanta. Ważniejsza kadra czy klub?

Dujszebajew rozwiązał kontrakt z Węgrami. Teraz Polska?

Sigurdsson: mógłbym pracować jako trener piłki nożnej

Cud Sigurdssona. Przyszłość należy do Niemców!