tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Cruyff, Bergkamp... Milik dogoni legendy Ajaksu?

W sześciu ostatnich ligowych meczach Ajaksu Amsterdam Arkadiusz Milik strzelił aż dziewięć goli. Niewykluczone, że w najbliższych tygodniach reprezentant Polski wyrówna, a może nawet przebije osiągnięcia takich piłkarzy jak Nwankwo Kanu, Rafael van der Vaart, Johan Cruyff czy Dennis Bergkamp.
Arkadiusz Milik (fot. PAP/EPA)

Milik na pięć kolejek przed zakończeniem sezonu ma 18 goli na koncie i do liderującego w tabeli strzelców Vincenta Janssena z AZ Alkmaar traci już tylko dwie bramki. Znakomita forma napastnika Ajaksu sprawiła, że holenderskie media poświęcają Polakowi mnóstwo miejsca. Milik udzielił m.in. bardzo szczerego wywiadu "Algemeen Dagblad", w którym opowiedział o trudnym dzieciństwie.

Sławomir Mogilan (fot. rozwoj.info.pl) Mój biologiczny ojciec opuścił mnie i moją rodzinę jak miałem sześć lat. Żyje, ale nie mam z nim zbyt częstego kontaktu. Nawet nie dążę do tego. Bardzo pomógł mi Sławomir Mogilan, który nauczył mnie nie tylko wszystkiego na boisku, ale przede wszystkim poza nim. W trakcie dorastania był dla mnie szczególną osobą.

Piłkarz Ajaksu kilka zdań poświęcił również występom w Rozwoju Katowice. – Każdego dnia chodziłem z Tychów do Katowic i z powrotem. W sumie około 50 kilometrów. Zajmowało mi to siedem godzin, a do tego jeszcze szkoła i treningi. Tak, to wymagało dużej dyscypliny, ale dzięki temu jestem w miejscu, w którym jestem – zdradził Milik.

Wróćmy zatem do teraźniejszości. Ajax ma nad PSV Eindhoven dwa punkty przewagi i głównie dzięki skuteczności Polaka może po roku odzyskać tytuł. Sam Milik z kolei ma realną szansę na zostanie najlepszym strzelcem sezonu.

Jari Litmanen (fot. Getty Images) Zapytany przez dziennikarza "Algemeen Dagblad" o ostatniego piłkarza Ajaksu, który został królem strzelców w mistrzowskim sezonie drużyny z Amsterdamu, odpowiedział: – Luis Suarez nie, Klaas-Jan Huntelaa również nie. Może Patrick Kluivert?

Nie trafił. Prawidłowa odpowiedź to Jari Litmanen, który dokonał tej sztuki w 1994 roku, czyli w roku narodzin Milika. – Wow, to było bardzo dawno temu. Oczywiście go kojarzę, ale nigdy nie widziałem jak gra. Czuję się naprawdę dobrze w ostatnich tygodniach. Moja pewność siebie wzrosła i dzięki temu łatwiej jest mi zdobywać bramki. Duża w tym zasługa również Davy'ego Klaassena, którego bardzo mi brakowało na boisku. On czuję, czego w danym momencie potrzebuję, jakiego podania oczekuję. Cała drużyna za nim tęskniła. Chcemy mistrzowskiego tytułu, myślimy tylko o tym.

Johan Cruyff (fot. PAP/EPA) Milik zaznacza, że na pierwszym miejscu jest drużyna i jej sukcesy, ale i sam ma się już czym pochwalić. A może być jeszcze lepiej.

Jeśli w sobotę w meczu z SC Cambuur Leeuwarden również wpisze się na listę strzelców, będzie to jego siódmy kolejny mecz z golem i tym samym wyrówna osiągnięcia takich piłkarzy Ajaksu jak Nwankwo Kanu czy Rafael van der Vaart. Przed nim byliby już wtedy tylko Johan Cruyff (osiem kolejnych spotkań z bramką), Wim Bleijenberg (dziewięć) oraz Dennis Bergkamp (dziesięć).

Co ciekawe, Kanu siódmy mecz swojego rekordu rozegrał 9 kwietnia 1995 roku. Po 21 latach, dokładnie co do dnia, Milik może zatem dokonać tego samego.

Nie myślę o statystykach, tylko o mistrzostwie. Oczywiście, jak każdy napastnik, chcę strzelać jak najwięcej goli, ale drużyna jest najważniejsza. Nigdy nie wygrałem tytułu z klubem i fajnie byłoby to zmienić w tym sezonie. Na początku nie szło mi najlepiej, ale nie obwiniałem za to nikogo, a tym bardziej trenera. Miałem pretensje tylko do siebie, czułem taką sportową złość – zakończył Milik.

Imię i nazwisko Liczba meczów z rzędu z golem Okres
Dennis Bergkamp 10 12 października 1988 – 22 stycznia 1989
Wim Bleijenberg 9 23 listopada 1958 – 25 stycznia 1959
Johan Cruyff 8 19 stycznia 1969 – 7 kwietnia 1969
Rafael van der Vaart 7 16 września 2001 - 28 października 2001
Nwankwo Kanu 7 19 lutego 1995 – 9 kwietnia 1995
Wim Kieft 7 6 marca 1982 – 10 kwietnia 1982
Arkadiusz Milik 6 21 lutego 2016 – 3 kwietnia 2016

podobne informacje

Nowy rywal Milika? Ancelotti zainteresowany napastnikiem Realu

Wybierz skład Polaków na mecz towarzyski z Czechami

Grzegorz Krychowiak grał najwięcej przed meczami z Czechami i Portugalią. Dobre statystyki Polaków

Serie A. Genoa CFC – Napoli SSC 1:2: pudło, "wędki" i ulewa. Polacy bez błysku