tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Szóste Giro Nibalego. "Moja zaleta? Doświadczenie"

W tegorocznym Giro d'Italia włoscy kibice liczą na Vincenzo Nibalego, ale jego forma jest wielką niewiadomą. Z kolei najważniejszą "kartą" grupy Tinkoff będzie Rafał Majka.
Vincenzo Nibali (fot. Getty Images)

Nibali jest jednym z sześciu kolarzy, którzy mają na koncie sukcesy w trzech największych wyścigach. Zwyciężył w Tour de France (2014), Giro (2013) i Vuelcie (2010). Chociaż ostatni występ w Hiszpanii zakończył się dla niego dyskwalifikacją za holowanie przez samochód swojej grupy Astana.

Dla Nibalego będzie to już szósty start w Giro i – mimo słabszej formy (w tym roku wygrał jedynie Tour of Oman) – jest optymistą. Wierzy, że po trzech latach znów może stanąć na najwyższym stopniu podium. – Moją zaletą, w porównaniu do innych kolarzy, jest doświadczenie – przyznał.

Alejandro Valverde (fot. Getty Images) Jednym z jego rywali będzie Alejandro Valverde (Movistar), który w wieku 36 lat zadebiutuje w Giro. Zwycięzca Vuelty (2009) oraz trzeci kolarz Tour de France w ubiegłym roku, może mieć jednak skomplikowane zadanie ze względu na trudne warunki pogodowe, które są spodziewane w trakcie wyścigu (6-29 maja).

– To będzie zdradliwe Giro – skomentował hiszpański kolarz.

Z kolei Sky liczy na rodaka Valverde – Mikela Landę, który czeka na swój pierwszy sukces w Wielkim Tourze. W ubiegłym roku zajął we Włoszech trzecie miejsce, ale trzeba pamiętać, że pracował wtedy na rzecz lidera Astany – Fabio Aru (był drugi za Alberto Contadorem).

W tym sezonie Landa nie jeździ już w barwach Astany, ale Sky. – Cztery miesiące temu trafił do naszego zespołu. Nie oczekujemy wielkiego wyniku już na początku wspólnej drogi – wyjaśnił menedżer Sky, Dave Brailsford.

Rafał Majka (fot. Getty Images) – Nasze ambicje związane z jego osobą mają dłuższy termin – dodał. – Uważamy, że jego zdolność do wygrywania jest ogromna. Chcielibyśmy, aby zwyciężał już po czterech miesiącach, ale nie możemy zapominać, kiedy do nas trafił. Gdy ktoś mnie jednak zapyta, czy może wygrać Giro, odpowiem: tak, może.

Jednym z faworytów będzie także Rafał Majka, trzeci kolarz ubiegłorocznej Vuelty. W Giro wystartuje po raz trzeci – w 2013 roku był siódmy, a rok później szósty. – We Włoszech będzie naszą główną kartą i liderem, którego będziemy chronić – przyznał Tristan Hoffman, dyrektor sportowy grupy. – Mamy silny zespół. Pawieł Butt, który wrócił na szosę po kontuzji, pokazał się ze świetnej strony w klasykach. Powinien ciężko i brać udział w ucieczkach. Podczas wspinaczek Rafał będzie mógł liczyć na Pawła Poljańskiego.

Na starcie Giro zabraknie kilku głośnych nazwisk. Alberto Contador, Nairo Quintana, Chris Froome czy Thibaut Pinot zrezygnowali z udziału w wyścigu, aby się skupić na Tour de France i igrzyskach w Rio.

Giro d'Italia 2016 rozpocznie się w piątek w holenderskiej miejscowości Apeldoorn, gdzie na kolarzy czeka czasówka (9,8 km), a zakończy 29 maja w Turynie.

podobne informacje

MŚ w kolarstwie: Aru i Nibali w kadrze Włoch

Rusza Vuelta a Espana. Vincenzo Nibali przed szansą powiększenia kolekcji

Vuelta a Espana: Nibali pojedzie z numerem jeden

Tour de France: Nibali po operacji. Za kilka dni wraca do treningów