tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

MKOl zapowiada dochodzenie w sprawie Rosji

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) jest zmartwiony doniesieniami "The New York Times" i zapowiada dochodzenie. Z raportu gazety wynika, że 15 rosyjskich medalistów zimowych igrzysk w Soczi brało niedozwolone środki i uczestniczyło w tuszowaniu pozytywnych wyników antydopingowych.
(fot. Getty)

Pracownicy Rosyjskiej Agencji Antydopingowej (RUSADA) oraz służb specjalnych mieli w tajemnicy opróżniać buteleczki z próbkami moczu sportowców, a następnie zastępować je tymi pobranymi kilka miesięcy wcześniej. Były szef laboratorium antydopingowego w Moskwie Grigorij Rodczenkow powiedział na łamach gazety, że w ten sposób podmieniono nawet sto próbek.

"W Rio Bez rosyjskich lekkoatletów? To bardzo realny scenariusz" Potraktujemy tę sprawę bardzo poważnie. Poprosiliśmy Światową Agencję Antydopingową (WADA), by niezwłocznie wszczęła postępowanie w tej sprawie. Laboratorium w Soczi miało wszystkie akredytacje. Po otrzymaniu raportu w tej sprawie MKOl będzie działał tak jak zawsze w tych przypadkach – zgodnie z polityką "zero tolerancji" dla dopingowiczów. Będziemy bronić uczciwych sportowców – zapowiedział rzecznik prasowy MKOl, Mark Adams.

Na informacje przedstawione przez "NYT" zareagowało także rosyjskie ministerstwo sportu. "Nigdy nie utrzymywaliśmy, że nie mamy problemu z dopingiem. Potrzebne są globalne zmiany, które pozwolą nam odzyskać zaufanie światowej społeczności" – napisano.

Pod koniec 2015 roku rosyjscy lekkoatleci wykluczeni do odwołania ze wszystkich zawodów pod egidą Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF). Grozi im absencja na rozpoczynających się 5 sierpnia igrzyskach w Rio de Janeiro.

podobne informacje

Mundial 2018. Naj, naj, naj... mundialu w Rosji

Mundial 2018. Rosja przekazała symbolicznie obowiązki gospodarza MŚ Katarowi

Siatkówka: Maksim Michajłow został… hotelarzem

Mundial 2018. Turniej bez dopingu. FIFA zaprzecza plotkom