tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Zbigniew Rytel z TVP Sport nagrodzony medalem "Pro Patria"

Zbigniew Rytel z TVP Sport otrzymał medal "Pro Patria". Wyróżnienie to jest przyznawane "za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej."
Zbigniew Rytel – w środku (fot. facebook.com/Rytel.Zbigniew)

Uroczystość miała miejsce 3 maja w historycznym Gmachu Sejmu Śląskiego (obecnej siedzibie Urzędu Wojewódzkiego) – w 225. rocznicę ustanowienia Konstytucji 3 Maja i wybuchu 3. Powstania Śląskiego. Medalami "Pro Patria" uhonorowano 12 osób, w tym wieloletniego dziennikarza TVP Sport Zbigniewa Rytela.

Został nominowany do wyróżnienia przez Stowarzyszenie "Pamięć Jastrzębska". Prezes stowarzyszenia, Alojzy Pietrzyk wraz z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem wręczyli medale podczas uroczystości wpisującej się w cykl obchodów dwóch wielkich rocznic na Śląsku.

Zbigniewa Rytel to dziennikarz TVP Sport, absolwent historii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i dziennikarstwa na amerykańskim Texas Tech University. Jego filmy dokumentalne (jak choćby "Krzysztof Wiłkomirski – ostateczna walka", "Idolka" o Justynie Kowalczyk, "Sport w TVP – obrazki z wystawy", "PKOl – 90 lat na olimpijskim szlaku" czy "Dzieci Mniejszego Księcia") były nagradzane podczas festiwali w Polsce i za granicą.

Jest też Laureatem Srebrnego Wawrzynu Olimpijskiego – nagrody Polskiego Komitetu Olimpijskiego za twórczość artystyczną. Zbigniew Rytel to także były lekkoatleta – przez wiele lat reprezentant Polski, wielokrotny medalista imprez polskich i międzynarodowych w biegu na 400 metrów.

(fot. facebook.com/Rytel.Zbigniew)

podobne informacje

Film Zbigniewa Rytela z TVP Sport w finale prestiżowego Festiwalu w Mediolanie

Sukces publicystyki TVP Sport