tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Taniec polskich łyżwiarzy doceniony przez światową federację

Taniec do muzyki foxtrota zaprezentowany w minionym sezonie przez Natalię Kaliszek i Maksyma Spodyriewa po zaakceptowaniu przez Międzynarodową Federację Łyżwiarską (ISU) może znaleźć się w katalog tańców obowiązkowych par tanecznych.
Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew (fot. Getty Images)

Komisja techniczna tańców oświadczyła, że w opinii wszystkich jej członków oraz sędziów międzynarodowych, część tańca krótkiego pary z toruńskiego klubu Axel do muzyki foxtrota spełnia wszelkie warunki i wymagania, aby w niedalekiej przyszłości stać się tańcem obowiązkowym.

Po zakończeniu sezonu dwa tańce foxtrot wykonywany przez Kaliszek i Spodyriewa oraz marsz pary kanadyjskiej Piper Gilles i Paul Poirier zostały wybrane jako propozycją nowych tańców obowiązkowych dla par tanecznych – powiedziała przewodnicząca komisji technicznej tańców na lodzie ISU Halina Gordon-Półtorak.

Obie zarekomendowane pary muszą teraz z trenerami opracować rysunki tańca, opis każdego kroku, każdej pozy tanecznej i kiedy pakiet zostanie przyjęty, zostanie w formie DVD zaprezentowany zawodnikom, trenerom i sędziom. – Wszyscy muszą się tego nauczyć. To daleka droga. Spodziewam się, że katalog tańców obowiązkowych ogłoszony zostanie po igrzyskach w PyeongChang w 2018 roku – dodała Gordon-Półtorak.

Uznanie komisji foxtrot polskiej pary znalazł dzięki odzwierciedleniu tradycyjnego charakteru foxtrota z parkietu, miłej dla oka lekkości i taneczności kroków, trudność techniczna i wzorowe wykonanie.

W tegorocznych mistrzostwach świata w Bostonie 20-letnia Kaliszek i starszy od niej o dwa lata Spodyriew zajęli 16. miejsce. Pochodzący z Charkowa Ukrainiec otrzymał na początku roku polskie obywatelstwo. Do Polski przyjechał przed sezonem 2014/2015.

Foxtrot polskiej pary opracowany przez ich trenerkę Sylwię Nowak-Trębacką po raz pierwszy wykonany został we wrześniu w tradycyjnych zawodach Nebelhorn Trophy w niemieckim Oberstdorfie.

Jest to sekwencja taneczna, trwająca około minuty. Para w minionym sezonie wykonywała tę choreografię do utworu "Tea for two" – pochodzącego z musicalu o tym samym tytule z 1950 roku.

Na przygotowanie tego elementu potrzebowaliśmy kilku tygodni. Udało się stworzyć taniec, który w swoim charakterze jest bardzo zbliżony do typowego foxtrota z parkietu. Mamy ogromną satysfakcję, bowiem jeszcze nikt z Polaków nie dokonał takiego +kroku+ i nie zapisał się w historii łyżwiarstwa figurowego. Musimy teraz przygotować pełną dokumentację oraz nagranie instruktażowego wideo, jak również czeka nas miły przywilej nazwania tego tańca – powiedziała Nowak-Trębacka.

podobne informacje

Nietypowy eksponat. Rękawiczki mistrza olimpijskiego w muzeum

Konflikt w rosyjskiej kadrze. Mistrzyni chciała "usunąć" rywalkę

Będą zmiany w łyżwiarstwie figurowym? Propozycja Holendrów

Za młoda na sukces. Mistrzyni olimpijska relegowana do juniorek?