tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Zieliński dostał medal MŚ po dyskwalifikacji rywali!

Międzynarodowa Federacja Podnoszenia Ciężarów (IWF) przyznała Adrianowi Zielińskiemu srebrny medal w kat. 94 kg mistrzostw świata rozegranych w 2015 roku w amerykańskim Houston. To efekt dyskwalifikacji za doping trzech poprzedzających go zawodników.
Adrian Zieliński (fot. Getty Images)

Zieliński w Houston był piąty. We wtorek na stronie IWF opublikowano zaktualizowane wyniki MŚ 2015, w których mistrz olimpijski z Londynu w 85 kg jest już umieszczony na drugiej pozycji.

Podczas turnieju w Houston agenci amerykańskiej Komisji Antydopingowej przebadali ponad 200 zawodniczek i zawodników. U 24 sportowców wykryto niedozwolone wspomaganie, wśród nich było aż pięciu rywali braci Adriana i Tomasza Zielińskich. Pierwszy z nich na pomoście zajął piąte miejsce, drugi był 11.

Doping wykryto m.in. u srebrnego medalisty w kat. 94 kg Kazacha Ałmasa Uteszowa, brązowego – także Kazacha Żassułana Kudyrbajewa oraz u czwartego w konkursie Białorusina Aliaksandra Wenskela.

Dyskwalifikacją ukarano także siódmego w zawodach Aleksieja Kosowa (Rosja) i dziewiątego Intigama Zairowa (Azerbejdżan).

W tej sytuacji Adrian awansował na drugie miejsce, a jego młodszy brat Tomasz z 11. na szóste. Teraz starszy z braci Zielińskich ma w dorobku medale mistrzostw świata we wszystkich kolorach - złoty w roku 2010 w Antalyi (85 kg), srebrny w Houston 2015 (94 kg) i brązowy (85 kg) za występ w MŚ w Paryżu w 2011 roku.

podobne informacje

Panel dyscyplinarny rozpatrzył odwołanie Adriana Zielińskiego

ME w ciężarach: Maligow najlepszy w kat. 94 kg, Grela dziesiąty

Joanna Łochowska mistrzynią Europy w podnoszeniu ciężarów

MP w ciężarach: rozdano ostatnie medale