2
:
2
0:1
58'Jose Paolo Guerrero
84'Christian Cueva

El. MŚ: wpadka Argentyny. Trudna sytuacja Chile

W meczach 9. kolejki eliminacji MŚ 2018 w strefie CONMEBOL nie zabrakło niespodzianek. Peru nieoczekiwanie zatrzymało Argentynę 2:2 (0:1), ratując remis w samej końcówce. Z kolei Ekwador rozbił 3:0 (2:0) Chile i wyraźnie skomplikował szanse triumfatorów Copa America Centenario na awans. Pozostali faworyci – Brazylia i Urugwaj – odnieśli przekonujące zwycięstwa.
Angel Di Maria (z prawej) (fot. PAP/EPA)

Argentyńczycy do wyjazdowego starcia z Peru przystępowali jako zdecydowani faworyci. Choć w składzie Edgardo Bauzy zabrakło kontuzjowanego Leo Messiego, to zastąpić mieli go Paulo Dybala, Angel Di Maria, Sergio Aguero czy wracający do kadry Gonzalo Higuain.

Sergio Aguero (fot. PAP/EPA) Bez Leo ani rusz

Zaczęło się zgodnie z planem – w 15. minucie prowadzenie przyjezdnym dał Ramiro Mori, który zachował najwięcej zimnej krwi w podbramkowym zamieszaniu po rzucie rożnym. Po przerwie Albicelestes przekonali się, ile dla Peru znaczy Paolo Guerrero. Kapitan kadry świetnie przyjął dograną z głębi pola piłkę i w jednej z nielicznych szans wyrównał.

Zranieni goście zaatakowali i w 77. minucie mogło się wydawać, że wrócą do domu z trzema punktami. Higuain w swoim stylu bezlitośnie wykończył podanie Pablo Zabalety. To nie był koniec emocji – pięć minut później Mori faulował w polu karnym Guerrero, a rzut karny na gola zamienił pewnym strzałem Christian Cueva.

Dla Argentyny to już czwarty remis w tych eliminacjach. Ten okazał się wyjątkowo kosztowny – piłkarze Bauzy stracili pozycję wicelidera grupy i spadli aż na piąte miejsce, które gwarantuje jedynie udział w interkontynentalnym barażu. Potwierdziło się, że Dybala nie jest jeszcze w stanie wejść w buty po Messim – napastnik Juventusu został zmieniony w 65. minucie jako pierwszy w zespole gości.

Neymar (fot. PAP/EPA) Efektowni Canarinhos

Na innych boiskach także nie brakowało emocji. Najwyższe zwycięstwo w eliminacjach odniosła Brazylia, która 5:0 (4:0) pokonała Boliwię. Ze świetnej strony pokazał się Neymar, który strzelił pierwszego gola i zaliczył dwie asysty. Oprócz niego na listę strzelców wpisali się Philippe Coutinho, Filipe Luis, Gabriel Jesus i Roberto Firmino.

Problemów w starciu z outsiderem rozgrywek nie mieli Urugwajczycy. Lider grupy pokonał 3:0 (1:0) Wenezuelę, a dwa gole strzelił potwierdzający dobrą formę z PSG Edinson Cavani. Udanie zaprezentował się także Luis Suarez, który zakończył spotkanie z dwiema asystami na koncie.

Efektownie przełamał się Ekwador. Po trzech porażkach z rzędu rozbił 3:0 (2:0) przejawiające wysokie aspiracje Chile. Bramki zdobyli Antonio Valencia, Cristian Ramirez i Felipe Caicedo. Gościom nie pomogli Arturo Vidal i Alexis Sanchez. Na półmetku rozgrywek sytuacja triumfatorów Copa America jest trudna – zajmują 7. miejsce i tracą aż 5 punktów do pozycji gwarantującej udział w barażu.

O punkt mniej traci szósty w tabeli Paragwaj, który w 9. kolejce przegrał 0:1 (0:0) z Kolumbią. Rywale wyszarpali zwycięstwo w doliczonym czasie – gola strzelił Edwin Cardona. Dzięki tej wygranej Kolumbijczycy wyprzedzili Argentynę.