tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

"Prawdziwe i nieprawdziwe historie piłkarzy Warty Poznań w mistrzostwach Polski 1921-1939"

Ukazała się książka "Prawdziwe i nieprawdziwe historie piłkarzy Warty Poznań w mistrzostwach Polski 1921-1939". Autorem jest Jarosław Owsiański, współtwórca "Encyklopedii Ekstraklasy" i "Historii futbolu wielkopolskiego".
(fot. materiały prasowe)

Owsiański podejmuje polemikę z opublikowanymi w 51. tomie encyklopedii piłkarskiej FUJI ("Mistrzostwa Polski. Ludzie 1918-1939. 100 lat prawdziwej historii") wynikami badań Andrzeja Gowarzewskiego i na przykładzie zawodników Warty Poznań stara się ukazać rozbieżności w źródłach i opracowaniach.

"Co wydaje się zaskakujące, różnice dotyczą nie tylko liczby rozegranych meczów i zdobytych goli, ale także imion, brzmienia nazwisk, dat urodzenia, a nawet tożsamości niektórych osób. Autor posunął się jeszcze dalej, kwestionując udział jednego z zawodników mających brać udział aż w trzech meczach mistrzostw Polski… z powodu jego wcześniejszej śmierci. Książka przekonuje też, że nie wszystkie informacje należy uważać za jednoznaczne, ukazując rozbieżności zawarte w różnych materiałach źródłowych. Stanowi zarazem zaproszenie do dyskusji na czym należy się opierać i jak dokumentować rozgrywki piłkarskie" – głosi opis książki.

(fot. materiały prasowe)