tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Tokio 2020: turniej siatkówki jednak w nowej hali

Mecze siatkówki w igrzyskach olimpijskich w Tokio w 2020 roku będą rozgrywane w nowej hali Ariake Arena – ogłosiła w piątek gubernator stolicy Japonii Yuriko Koike. Organizatorzy rozważali wykorzystanie obiektu w Jokohamie, ale ostatecznie odrzucili tę opcję.
(fot. Getty Images)

Ariake Arena zostanie wybudowana w bardziej oszczędnej wersji. Koszty zredukowano o 16 procent.

Pierwotnie igrzyska miały kosztować 734 mld jenów (6,14 mld euro), ale planowane wydatki stopniowo wzrosły do czterokrotności tej sumy. Obecnie komitet organizacyjny i rząd japoński szukają oszczędności, aby budżet największej imprezy sportowej świata nie przekroczył dwóch bilionów jenów (16,7 mld euro).

W minioną niedzielę w Tokio rozpoczęła się budowa Stadionu Olimpijskiego, głównej areny igrzysk w 2020 roku. Prace miały się rozpocząć ponad rok temu, ale rząd premiera Shinzo Abe uznał projekt autorstwa słynnej architekt Zahy Hadid za zbyt drogi. Przyjęto nowy, o prawie połowę tańszy, opracowany przez Kengo Kumę. Stadion, który zostanie wybudowany na miejscu poprzedniego z igrzysk w 1964 roku, będzie kosztować 149 miliardów jenów (1,22 mld euro).

W listopadzie gubernator Koike poinformowała, że wybudowane zostanie mniejsze niż zakładano centrum pływackie, mogące pomieścić 15 tys. kibiców, zamiast 20 tys.

podobne informacje

Dziewięciokrotna medalistka igrzysk chce wystartować w Tokio

Tokio 2020: organizatorzy chcą walczyć z upałem

13-latek z Japonii mierzy w... złoto olimpijskie

Tokio 2020: federacja wioślarska domaga się zmian