8 Vilde Ingstad
11 Malin Aune
3 Emilie Hegh Arntzen 3 1 2

ME: złoto dla Norweżek! Holandia wypuściła szansę

W finale mistrzostw Europy piłkarek ręcznych – po emocjonującej końcówce – Norweżki pokonały Holenderki 30:29 (15:15) i obroniły tytuł wywalczony przed dwoma laty! MVP całej imprezy została wybrana szczypiornistka przegranej drużyny, Cornelię Nycke Groot. W meczu o brązowy medal Francja wygrała z Danią 25:22 (14:9).
Camilla Herrem (fot. PAP/EPA)

Mecz w Goeteborgu dla Holenderek miał być okazją do rewanżu za wysoką porażkę (23:31) w finale ubiegłorocznych mistrzostw świata w Danii. – Nie przegrałyśmy wtedy złota, a wygrałyśmy srebro – tonowała nastroje holenderska bramkarka, Tess Wester, która w dotychczasowych meczach ME spisywała się znakomicie. Obroniła aż 79 rzutów, co było najlepszym wynikiem na tym etapie rozgrywek.

Tess Wester (fot. PAP/EPA) Faworytkami niedzielnego spotkania znów były jednak Norweżki, które zamierzały sięgnąć po siódmy (!) złoty medal ME. Po wyrównanym początku, od stanu 6:6, to Holenderki zaczęły jednak "uciekać" rywalkom. M.in. dzięki interwencjom Wester, budowały przewagę. W pewnym momencie prowadziły już różnicą czterech goli (13:9) i... właśnie wtedy przebudziły się Norweżki.

Brązowe medalistki olimpijskie rzuciły pięć bramek z rzędu, nie tracąc żadnej, a dzięki trafieniu Emilie Arntzen, ponownie wyszły na prowadzenie (14:13). Pierwsza część, zakończona remisem (15:15), wróżyła duże emocje po przerwie...

Norweżka Nora Moerk (fot. PAP/EPA) Norweżki wyciągnęły wnioski z początku meczu, grając czujnie w obronie. Obrończynie trofeum utrzymywały jedno-dwubramkowe prowadzenie, ale nie były w stanie wypracować "bezpiecznej" przewagi. W 38. minucie Holandii, po raz ostatni w tym spotkaniu, udało się jednak doprowadzić do remisu (19:19).

Rozpoczął się czas dominacji Norwegii. W 46. minucie faworytki – po przechwycie i skutecznym rzucie Camilli Herrem – prowadziły już różnicą pięciu bramek. Holenderki podjęły jednak walkę i po mozolnej pogoni zmniejszyły stratę do zaledwie jednego gola! Cztery sekundy przed końcem miały jeszcze okazję na doprowadzenie do wyrównania, ale fatalnie rozegrany rzut wolny pozbawił ich szans. Ta akcja będzie im się śniła bardzo długo...

Brązowy medal mistrzostw Europy zdobyły Francuzki, które pokonały Dunki 25:22 (14:9). Najlepszą zawodniczką imprezy uznano Holenderkę Cornelię Nycke Groot.