tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Wyróżnieni przez królową. Sir Farah i sir Murray

Honorowe tytuły dla brytyjskich sportowców. Lekkoatleta Mo Farah, tenisista Andy Murray, wieloboistka Jessica Ennis-Hill, wioślarka Katherine Grainger oraz medalista igrzysk paraolimpijskich w jeździectwie Lee Pearson zostali nagrodzeni przez Królową Elżbietę II tzw. rycerstwem (knighthood).
Andy Murray (fot. Getty Images)

Brytyjska królowa uhonoruje sportowców z okazji New Year's Honours. Mężczyźni otrzymają tytuły "Sir", a kobiety "Dam". Tak będzie należało ich tytułować od 1 stycznia 2017.

Farah obronił podczas igrzysk w Rio de Janeiro złote medale olimpijskie na 5000 i 10 000 metrów. W dorobku ma także pięć tytułów mistrza świata wywalczonych na tych dystansach.

Murray zakończył rok jako lider rankingu ATP. W tym roku wywalczył złoto olimpijskie, broniąc w ten sposób tytuł sprzed czterech lat. Po raz drugi w karierze wygrał także Wimbledon.

Ennis-Hill jest trzykrotną mistrzynią świata w siedmioboju. Zdobyła także złoto igrzysk w Londynie oraz srebro w Rio de Janeiro. W październiku ogłosiła zakończenie kariery.

Graninger to jedna z najbardziej utytułowanych brytyjskich wioślarek w historii. Zdobywała medale na pięciu igrzyskach w historii – jeden złoty i cztery srebrne.

Ostatnie wyróżnienie dla sportowca trafiło do Pearsona – jednego z najlepszych sportowców w historii igrzysk paraolimpijskich, który ma w dorobku 11 złotych medali w jeździectwie.