tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

MŚ 2017: nowy system powtórek wideo ma wykluczyć pomyłki arbitrów

Ważna zmiana dotycząca pracy sędziów. Podczas rozpoczynających się w środę mistrzostw świata piłkarzy ręcznych – po raz pierwszy w imprezie tej rangi – skorzystają z systemu powtórek wideo, za który odpowiada ta sama firma, która współpracuje z FIFA. To kolejne podejście władz IHF, po "wpadce", która miała miejsce w mistrzostwach świata kobiet w 2015 roku.
Niemiecki bramkarz Silvio Heinevetter podczas MŚ 2015 (fot. Getty Images)

SPRAWDŹ PLAN TRANSMISJI MŚ 2017

Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej (IHF) powtórki wideo wprowadziła w 2015 roku, podczas mistrzostw świata piłkarzy ręcznych. System został jednak porzucony jeszcze w tym samym roku, po kilku dniach mistrzostw świata kobiet.

Arbiter Lars Geipel (fot. Getty Images) Właśnie wtedy, w meczu Francja – Korea Południowa, nie uznano Koreankom prawidłowo zdobytej bramki. Mecz zakończył się remisem 22:22 i dużym skandalem. Władze federacji wyciągnęły konsekwencje i odwołały z turnieju wszystkie osoby, które były odpowiedzialne za ten błąd: sędziów oraz delegatów. M.in. Polaka Mirosława Bauma, który w tej sytuacji zawinił najmniej...

– To, co wydarzyło się w Danii, było mieszanką ludzkich i technicznych błędów. Teraz IHF, spośród kilku, które złożyły oferty, wybrała nową firmę – Broadcast Solutions z Niemiec. To ta sama firma, która pracuje teraz dla FIFA – powiedział rzecznik światowej federacji, z którym rozmawiał serwis insidethegamez.biz.

Trener reprezentacji Polski Tałant Dujszebajew (fot. Getty Images) Nowy system zadebiutuje w mistrzostwach świata 11 stycznia, w meczu otwarcia Francja – Brazylia (transmisja w TVP Sport i SPORT.TVP.PL). Najważniejszą zmianą będzie to, że to sędzia będzie odgrywał decydującą rolę przy podejmowaniu decyzji. – W większości przypadków tylko oni będą odpowiedzialni za podjęcie ostatecznej decyzji. Delegaci mogą pomóc, tylko jeśli będzie to konieczne – tłumaczy rzecznik.

– Protokół, którego należy przestrzegać, jest surowy, a sędziowie muszą się do niego stosować (...). Przy ich bezpośrednim udziale, wspólnie z delegatami, możemy być pewni poprawnych decyzji – dodał.

Sędziowie będą mogli skorzystać z zapisu wideo w każdej sytuacji, w której będą mieć wątpliwość przy podjęciu decyzji.

Kto zostanie mistrzem świata?
Kto zostanie mistrzem świata?
  • 48.0%Francja
  • 9.3%Dania
  • 3.4%Chorwacja
  • 2.9%Hiszpania
  • 28.7%Polska
  • 6.3%Niemcy
  • 1.4%Inna drużyna
Mecz towarzyski: Polska – Katar (skrót)
Mecz towarzyski: Hiszpania – Polska (skrót)
Polacy przygotowani na MŚ. "Treningi taktyczne przyniosą efekty"
Szmal: jeśli będzie potrzeba, wrócę do reprezentacji
"Piłkarze ręczni? Niesamowici twardziele, królowie życia"

podobne informacje

Zmiana formatu MŚ? IHF rozważa powrót do starego modelu

Chorwacja – Norwegia 25:28. Dramatyczny bój o finał

MŚ 2017: Argentyna – Egipt i Macedonia – Hiszpania w TVP!

MŚ: Polska zagra z Brazylią. Transmisja od godz. 14:15