tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Weterani na MŚ. Oto gwiazdy reprezentacji blisko "czterdziestki"

Mistrzostwa świata piłkarzy ręcznych są szansą na pokazanie się wielu młodym zawodnikom, ale w poszczególnych reprezentacjach można znaleźć także kilku wiekowych zawodników. Gwiazdy pokroju Thierry'ego Omeyera, Danijela Saricia, pomimo tego że mają na karku ponad 40 lat, to w niczym nie ustępują mniej doświadczonym kolegom. Oto lista szczypiornistów urodzonych poniżej 1980 r., którzy zagrają we Francji.
Thierry Omeyer (fot. Getty Images)

W szerokim składzie reprezentacji Macedonii brakuje Borko Ristkovskiego, który był pierwszym bramkarzem na mistrzostwach Europy w Polsce. Na mundialu selekcjoner Lino Cervar nie będzie mógł skorzystać z jego usług, tymczasem w składzie znajduje się Kirył Kołew. Zawodnik, który strzeże bramki RK Pelister ma niespełna 38 lat, ale jeszcze ani razu nie grał w kadrze. Na razie nie wiadomo, czy zadebiutuje we Francji, bo Macedończycy jeszcze nie ujawnili wąskiego składu na MŚ.

Manaf Al-Saeed, to najbardziej doświadczony bramkarz Arabii Saudyjskiej. Wystąpił już w 206 meczach i ma szansę na poprawienie tego dorobku i nie przeszkadza mu w tym fakt, że w ubiegłym roku skończył 40 lat.

Danijel Sarić (fot. Getty Images) Jednym z nielicznych piłkarzy ręcznych z pola, którzy zagrają we Francji będzie Aleksandr Czernojwanow. Obrotowy Czechowskich Niedźwiedzi będzie raczej drugim wyborem Vesselina Vujovicia, który w ofensywie postawi raczej na niemniej doświadczonego Michaiła Czipurina.

O wielu lat spore emocje wzbudza postać Danijela Saricia, szczypiornisty o tyle genialnego, co kontrowersyjnego. Bramkarz reprezentacji Kataru w przeszłości grał dla Serbii, Serbii i Czarnogóry oraz Bośni i Hercegowiny. Kuszony "petrodolarami" w 2014 r. zasilił szeregi katarskiej drużyny. Na międzynarodowej arenie występuje od niespełna 15 lat, będąc postrachem największych gwiazd światowego handballu. Można być pewnym, że pomimo 39 lat, we Francji nie raz pokaże jeszcze namiastkę swoich umiejętności.

Thierry Omeyer (fot. Getty Images) Jeśli wymienia się Saricia, to nie można pominąć takich szczypiornistów, jak Thierry Omeyer, czy Nandor Fazekas. Francuza nie trzeba nikomu przedstawiać, to najlepszy bramkarz mistrzostw świata (2011 i 2015), a także igrzysk olimpijskich w Londynie (2015). Omeyer w listopada 1976 r. skończył 40 lat, a chwilę sprawił sobie prezent, podpisując nowy kontrakt z Paris-Saint Germain do czerwca 2018 r. Nieco starszy od swojego kolegi po fachu jest Fazekas, który w seniorską karierę zaczął jeszcze w 1996 r. Na MŚ we Francji w pierwszym składzie Madziarów zobaczymy raczej Rolanda Miklera, ale może i Fazekas dostanie szansę?

Gudjon Valur Sigurdsson (fot. Getty Images) Gudjon Valur Sigurdsson, to symbol "szczypiorniaka" na Islandii. Lewoskrzydłowy, a zarazem kapitan wyspiarzy. Na swoim koncie ma, bagatela, 1717 bramek w narodowych barwach. Ciężko wyobrazić sobie bez niego skład Islandczyków, a i na MŚ 2017 pokaże kilka efektownych akcji z lewego skrzydła.

Daniel Narcisse (fot. Getty Images) Naszpikowana gwiazdami reprezentacja Francji oprócz braci Nikoli i Luki Karabaticów, wspomnianego Omeyera, Michaela Guigou, czy Cedrica Sorhaindo ma także Daniela Narcisse'a. Rozgrywającego, który łączy obecny – znacznie odmłodzony – skład, z tym, który wywalczył pierwszy z czterech zdobytych z rzędu tytułów mistrzów świata. Ma już 39 lat i jest już coraz bliżej końca zawodniczej kariery, ale zawsze, gdy pojawia się na boisku, to dodaje Trójkolorowym wiele jakości w grze.

Lista najstarszych zawodników na MŚ we Francji:
Aleksandr Czernojwanow (Rosja) – obrotowy – 13.02.1979 r.
Gudjon Valur Sigurdsson (Islandia) – lewoskrzydłowy – 8.08.1979 r.
Daniel Narcisse (Francja) – środkowy rozgrywający – 16.12.1979 r.
Kirył Kołew (Macedonia) – bramkarz – 18.07.1978 r.
Danijel Sarić (Katar) – bramkarz – 27.06.1977 r.
Manaf Alsaeed (Arabia Saudyjska) – bramkarz – 19.05.1976 r.
Nandor Fazekas (Węgry) – bramkarz – 16.10.1976 r.
Thierry Omeyer (Francja) – bramkarz – 2.11.1976r.

podobne informacje

Wicemistrzynie olimpijskie zagrają w półfinale MŚ

Pancerna obrona Szwedek. Dunki nie zagrają o medale

MŚ kobiet: znamy komplet ćwierćfinalistek

Złamany nos, krwiaki, siniaki… Polki po meczu z Angolą