tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Stoch na zwycięskim szlaku. Najtrudniejszy piąty krok?

Zwycięstwo w Zakopanem było czwartym z rzędu triumfem Kamila Stocha w zawodach Pucharu Świata. – Spóźnił obydwa skoki, a mimo to wciąż wygrywa. To pokazuje rezerwy – zauważył Adam Małysz. Mistrz olimpijski z Soczi może w Willingen wyrównać osiągnięcie swojego wielkiego poprzednika – pięć kolejnych wiktorii w zawodach najbardziej prestiżowego cyklu.
Zakopane 2017: zobacz wszystkie skoki Kamila Stocha
Kamil Stoch (fot. PAP/Grzegorz Momot)

Spora grupa dziennikarzy czeka w biurze prasowym zawodów w Wiśle. Na konferencji byli już Domen Prevc i Daniel Andre Tande. Wreszcie pojawia się Stoch, który drogę z dekoracji pokonał przy głośnym dopingu kibiców. – Czy ktoś zna wynik Liverpoolu z Manchesterem? – pyta pośpiesznie, jakby chciał się odciąć na chwilę od zgiełku, który mu towarzyszy. Jego ulubieni The Reds zremisowali. On wygrał – wówczas po raz trzeci z rzędu.

Kamil Stoch: nie chcę się budzić z tego snu W Zakopanem serię pucharowych triumfów z rzędu przedłużył do czterech. – Nadal nie mogę uwierzyć w to, co się stało. Ten sen jest naprawdę przepiękny, a jeśli to sen, nie chcę się budzić. Chcę się cieszyć tym, co robię. To jest dla mnie najważniejsze. Nie chodzi nawet o wygrywanie, a o radość – zaznaczył Stoch, odcinając się od rozmów o wynikach i rekordach.

Te jednak powracają, bo skoczek z Zębu zdominował rywalizację na skoczniach. W tym roku kalendarzowym nie zajął jeszcze miejsca niższego niż czwarte, a żaden z jego rywali nie utrzymał się w każdych zawodach w dziesiątce…

Jeśli Stoch wygra w niedzielę w Willingen (na sobotę zaplanowano konkurs drużynowy), wyrówna osiągnięcie Andreasa Goldbergera, Adama Małysza i Svena Hannawalda, którzy wygrali pięć konkursów z rzędu. Rekord wszech czasów należy natomiast do czwórki: Janne Ahonen, Matti Hauatamaeki, Thomas Morgenstern, Gregor Schlierenzauer. Aby ich dogonić Polak potrzebowałby jeszcze wiktorii na mamucie w Oberstdorfie.

Zawodnik Sezon Wygrane
z rzędu
Miejsca
Janne Ahonen
2004/05 6 Harrachov, Engelberg x2,
Oberstdorf, Ga-Pa, Innsbruck
Matti Hautamaeki
2004/05 6 Pragelato, Lahti, Kuopio,
Lillehammer, Oslo, Planica
Thomas Morgenstern
2007/08 6 Kuusamo, Trondheim x2,
Villach x2, Engelberg
Gregor Schlierenzauer
2008/09 6 Zakopane, Whistler x2,
Sapporo, Willingern, Klingenthal
Andreas Goldberger
1994/95 5 Lillehammer, Oslo,
Vikersund x2, Oberstdorf
Adam Małysz
2000/01 5 Innsbruck, Bischofshofen,
Harrachov x2, Salt Lake City
Sven Hannawald
2001/02 5 Oberstdorf, Ga-Pa, Innsbruck,
Bischofshofen, Willingen

Już jednak wykonanie piątego kroku było w przeszłości niemożliwe dla wielu znakomitych zawodników. Peter Prevc w fantastycznym dla siebie sezonie 2015/16 zatrzymał się na maksymalnie czterech triumfach. Tej granicy nie byli też w stanie przekroczyć między innymi Jens Weissflog (1983/84), Andreas Felder (1984/85) i Martin Schmitt (1999/2000). Z kolei będącemu w rewelacyjnej formie po igrzyskach w Vancouver Simonowi Ammannowi skończył się… pucharowy sezon, gdy ten zaliczył czwarty triumf (później zwyciężył jeszcze na mistrzostwach świata w lotach).

Adam Małysz: konkurencja nie śpi, a w Lahti muszą być "torpedy" Jak będzie w przypadku Stocha? W sobotnim konkursie drużynowym w Zakopanem miał dopiero dziewiąty wynik indywidualny. – Widzimy, że konkurencja nie śpi. Mocni byli Niemcy, Słoweńcy wykonali postęp – podkreślał Małysz, dodając jednak, że również lider Pucharu Świata może jeszcze poprawić swoje skoki. – Wiemy, co zmienić. Kamil ma jeszcze rezerwy – zaznaczył.

Czy Kamil Stoch wygra zawody w Willingen?
Czy Kamil Stoch wygra zawody w Willingen?
  • 85.6%Tak
  • 14.4%Nie
Horngacher: mam nadzieję, że najlepsze dopiero przed nami
Apoloniusz Tajner: najlepszy okres Kamil ma dopiero przed sobą
Zakopane wciąż kocha skoki. Tak świętowało sukces

podobne informacje

MŚ w lotach: FIS wybrała gospodarza na rok 2022

Ważne zmiany w skokach. Problem biało-czerwonych?

Simon Ammann podjął decyzję. "Ostatni sezon mnie zaskoczył"

Majówka ze sportowcami. Co robili biało-czerwoni? [foto]