tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Stoch na zwycięskim szlaku. Najtrudniejszy piąty krok?

Zwycięstwo w Zakopanem było czwartym z rzędu triumfem Kamila Stocha w zawodach Pucharu Świata. – Spóźnił obydwa skoki, a mimo to wciąż wygrywa. To pokazuje rezerwy – zauważył Adam Małysz. Mistrz olimpijski z Soczi może w Willingen wyrównać osiągnięcie swojego wielkiego poprzednika – pięć kolejnych wiktorii w zawodach najbardziej prestiżowego cyklu.
Zakopane 2017: zobacz wszystkie skoki Kamila Stocha
Kamil Stoch (fot. PAP/Grzegorz Momot)

Spora grupa dziennikarzy czeka w biurze prasowym zawodów w Wiśle. Na konferencji byli już Domen Prevc i Daniel Andre Tande. Wreszcie pojawia się Stoch, który drogę z dekoracji pokonał przy głośnym dopingu kibiców. – Czy ktoś zna wynik Liverpoolu z Manchesterem? – pyta pośpiesznie, jakby chciał się odciąć na chwilę od zgiełku, który mu towarzyszy. Jego ulubieni The Reds zremisowali. On wygrał – wówczas po raz trzeci z rzędu.

Kamil Stoch: nie chcę się budzić z tego snu W Zakopanem serię pucharowych triumfów z rzędu przedłużył do czterech. – Nadal nie mogę uwierzyć w to, co się stało. Ten sen jest naprawdę przepiękny, a jeśli to sen, nie chcę się budzić. Chcę się cieszyć tym, co robię. To jest dla mnie najważniejsze. Nie chodzi nawet o wygrywanie, a o radość – zaznaczył Stoch, odcinając się od rozmów o wynikach i rekordach.

Te jednak powracają, bo skoczek z Zębu zdominował rywalizację na skoczniach. W tym roku kalendarzowym nie zajął jeszcze miejsca niższego niż czwarte, a żaden z jego rywali nie utrzymał się w każdych zawodach w dziesiątce…

Jeśli Stoch wygra w niedzielę w Willingen (na sobotę zaplanowano konkurs drużynowy), wyrówna osiągnięcie Andreasa Goldbergera, Adama Małysza i Svena Hannawalda, którzy wygrali pięć konkursów z rzędu. Rekord wszech czasów należy natomiast do czwórki: Janne Ahonen, Matti Hauatamaeki, Thomas Morgenstern, Gregor Schlierenzauer. Aby ich dogonić Polak potrzebowałby jeszcze wiktorii na mamucie w Oberstdorfie.

Zawodnik Sezon Wygrane
z rzędu
Miejsca
Janne Ahonen
2004/05 6 Harrachov, Engelberg x2,
Oberstdorf, Ga-Pa, Innsbruck
Matti Hautamaeki
2004/05 6 Pragelato, Lahti, Kuopio,
Lillehammer, Oslo, Planica
Thomas Morgenstern
2007/08 6 Kuusamo, Trondheim x2,
Villach x2, Engelberg
Gregor Schlierenzauer
2008/09 6 Zakopane, Whistler x2,
Sapporo, Willingern, Klingenthal
Andreas Goldberger
1994/95 5 Lillehammer, Oslo,
Vikersund x2, Oberstdorf
Adam Małysz
2000/01 5 Innsbruck, Bischofshofen,
Harrachov x2, Salt Lake City
Sven Hannawald
2001/02 5 Oberstdorf, Ga-Pa, Innsbruck,
Bischofshofen, Willingen

Już jednak wykonanie piątego kroku było w przeszłości niemożliwe dla wielu znakomitych zawodników. Peter Prevc w fantastycznym dla siebie sezonie 2015/16 zatrzymał się na maksymalnie czterech triumfach. Tej granicy nie byli też w stanie przekroczyć między innymi Jens Weissflog (1983/84), Andreas Felder (1984/85) i Martin Schmitt (1999/2000). Z kolei będącemu w rewelacyjnej formie po igrzyskach w Vancouver Simonowi Ammannowi skończył się… pucharowy sezon, gdy ten zaliczył czwarty triumf (później zwyciężył jeszcze na mistrzostwach świata w lotach).

Adam Małysz: konkurencja nie śpi, a w Lahti muszą być "torpedy" Jak będzie w przypadku Stocha? W sobotnim konkursie drużynowym w Zakopanem miał dopiero dziewiąty wynik indywidualny. – Widzimy, że konkurencja nie śpi. Mocni byli Niemcy, Słoweńcy wykonali postęp – podkreślał Małysz, dodając jednak, że również lider Pucharu Świata może jeszcze poprawić swoje skoki. – Wiemy, co zmienić. Kamil ma jeszcze rezerwy – zaznaczył.

Czy Kamil Stoch wygra zawody w Willingen?
Czy Kamil Stoch wygra zawody w Willingen?
  • 85.6%Tak
  • 14.4%Nie
Horngacher: mam nadzieję, że najlepsze dopiero przed nami
Apoloniusz Tajner: najlepszy okres Kamil ma dopiero przed sobą
Zakopane wciąż kocha skoki. Tak świętowało sukces

podobne informacje

Igrzyska potrzebują zmian. "Reformy to fikcja"

Kubacki wygrał Letnią Grand Prix. Nokaut!

Wystarczy podium. Kubacki w drodze po triumf w LGP

LGP: wygrana Kubackiego! Polak znów liderem cyklu