tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Chorąży Tonga chce pobiec w IO. Kowalczyk: szybciej nauczyłby się skakać...

Pita Taufatofua jako chorąży reprezentacji Tonga zyskał rozgłos, gdy podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro wystąpił z odkrytym torsem, w tradycyjnym stroju swojego kraju. 33-latek znalazł sposób, by znów wiele się o nim mówiło. Zamierza zostać... biegaczem narciarskim.
Pita Taufatofua (fot. Getty)

Taufatofua w Rio rywalizował w Taekwondo, ale odpadł już w pierwszej rundzie po porażce 1:16 z Irańczykiem Sajjadem Mardanim. Choć jeszcze niedługo po tej walce pisał na Twitterze, że na kolejnych igrzyskach – w Tokio – zamierza wziąć rewanż na rywalach, to przynajmniej na razie zarzucił treningi na macie.

Całe życie robiłem wszystko, by spełnić swoje marzenie i zostać olimpijczykiem. Ale teraz chcę pójść krok dalej. Moim kolejnym celem jest występ w Pjongczangu. Chciałbym pokazać ludziom, że wszystko jest możliwe – powiedział

Tonga w historii zimowych igrzysk reprezentował tylko jeden sportowiec. W 2014 roku w saneczkarstwie wystąpił Bruno Banani. Zajął 32. miejsce na 39 startujących.

W przypadku Tongijczyka sprawdziło się przysłowie mówiące, że "początki bywają trudne". Kamera Olympic Channel zarejestrowała, jak podczas jednego z treningów upadł twarzą w śnieg, a sytuację na Twiterze skomentowała Justyna Kowalczyk. "Moim zdaniem szybciej by się skakać nauczył" – napisała dwukrotna mistrzyni olimpijska.


Oby początkowe niepowodzenia nie zniechęciły Taufatofui do dalszych treningów, bo na pewno dodałby południowokoreańskim igrzyskom nieco kolorytu. Ciekawe, czy podczas ceremonii otwarcia, przy minusowej temperaturze, znów wystąpiłby w tak skąpym stroju, jak w Rio...

podobne informacje

Chorąży Tonga nie był ostatni. "Czas na cieplejsze sporty"

Taekwondzista z Tonga wystartuje na IO 2018

Słynny chorąży pobiegł w... mistrzostwach Polski. "Musiałem szukać narty"

Pjongczang: chorąży Tonga zbiera pieniądze na narty