tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Rok do igrzysk w Pjongczangu: nadchodzi rewolucja w TV

Oglądanie sportu ma być jeszcze prostsze i jeszcze przyjemniejsze, a poza dostarczaniem rozrywki, ma też… edukować. Specjaliści z całego świata pracują nad dopracowaniem technologii, dzięki którym igrzyska w Pjongczangu zapewnią telewidzom unikalne doznania.
Lindsey Vonn (fot. Getty Images)

ZIMOWE IO W PJONGCZANGU W TVP!

Dziś trudno wyobrazić sobie oglądanie zawodów pływackich bez "ścigającej" się z zawodnikiem linii rekordu świata. A o ile bardziej enigmatyczne byłyby skoki narciarskie, gdyby nie zielona kreska, pokazująca jak wiele potrzeba, by prowadzić w konkursie?

Proste rozwiązania – niezwykły efekt. Z takiego założenia wychodzą osoby odpowiedzialne za realizację największych sportowych imprez na świecie. Nie inaczej będzie w Pjongczangu, gdzie w 2018 roku zostaną rozegrane zimowe igrzyska olimpijskie.

(fot. Getty) "Jesteśmy bardzo blisko"

Największą i najważniejszą z szykowanych nowości ma być... duch. Do tej pory śledzenie zmagań na stokach było dość kłopotliwe: dopiero na kolejnych punktach pomiaru czasu widać było, jak dany zawodnik wypada na tle lidera czy bezpośredniego konkurenta. Seria szybko wyświetlanych liczb z plusami i minusami nie dla wszystkich była czytelna. W efekcie trzeba było polegać wyłącznie na wiedzy i refleksie komentatora.

Rozwiązanie od lat stosowane w grach komputerowych może być więc "strzałem w dziesiątkę". Zamiast oczekiwania na pomiar, przed (lub za) każdym kolejnym zawodnikiem "jechać" będzie przezroczysta sylwetka dotychczasowego lidera. – Zarówno linie, jak i duchy oraz inne wynalazki sprawiają, że widz lepiej rozumie to, co dzieje się na ekranie. Wciąż testujemy tę technologię, ale jesteśmy już naprawdę blisko końca – tłumaczy jedna z osób odpowiedzialnych za transmisje z Korei.

(fot. Getty Images) Nie tylko duchy

Szykowanych nowości jest więcej. Te najbardziej ekscytujące są jednocześnie najbardziej kontrowersyjne. Producentom marzy się bowiem, by przy okazji występu każdego ze sportowców na ekranie pojawiały się informacje m.in. o jego tętnie czy poziomie glukozy – jednym z najistotniejszych wyznaczników zmęczenia.

Zawodnicy nie są zachwyceni. I trudno będzie ich przekonać do zmiany zdania. – To pomysł, który wymaga dopracowania. Mamy świadomość, że konieczne będą rozmowy z federacjami, by ustalić co nam wolno, a czego nie. Chcielibyśmy edukować widzów. Chcielibyśmy, by widzieli, co dzieje się z ciałem atlety podczas tak ogromnego wysiłku – tłumaczą pomysłodawcy.

FIS wyraził wstępne zainteresowanie pomysłem. Zastrzega się jednak, że nie będzie prezentować parametrów wbrew woli danego sportowca.

O ile jednak do tego pomysłu podchodzi się w świecie atletów raczej sceptycznie, o tyle już kamery na kaskach cieszą się sporą popularnością. – Niektórzy sami zgłaszają chęć ich noszenia. Sportowcy kochają być w centrum uwagi!

Ile medali zdobędą Polacy w IO w Pjongczangu?
Ile medali zdobędą Polacy w IO w Pjongczangu?
  • 5.3%0
  • 13.0%1-2
  • 19.7%2-3
  • 19.2%3-4
  • 12.6%4-5
  • 9.7%5-6
  • 20.5%więcej niż 6

najpopularniejsze

Lewandowski: mamy jeszcze sporo sił przed meczami z Realem

Puchar Niemiec, 1/2 finału: Bayer Leverkusen - Bayern Monachium 0:1

Puchar Niemiec, 1/2 finału: Bayer Leverkusen - Bayern Monachium (skrót)

Coś dla ucha i ducha, czyli przepis na idealny przebój mundialu

Puchar Niemiec, 1/2 finału: Bayer Leverkusen - Bayern Monachium 0:2