tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Rok do IO w Pjongczangu: ile medali zdobędą Polacy?

Trudno będzie powtórzyć sukces z Soczi, gdzie reprezentacja Polski zdobyła aż sześć medali, w tym cztery złote. Mamy jednak swoje szanse i nie należą one wyłącznie do skoczków narciarskich. Na rok przed igrzyskami olimpijskimi w Pjongczang sprawdzamy, czego możemy spodziewać się po biało-czerwonych.
Kamil Stoch (fot. Getty Images)

ZIMOWE IO W PJONGCZANG W TVP!

Cztery lata temu na najwyższym stopniu podium stanęli: Kamil Stoch (dwukrotnie), Justyna Kowalczyk i Zbigniew Bródka. Srebrne medale wywalczyły nasze panczenistki w biegu drużynowym, w składzie: Katarzyna Bachleda-Curuś, Katarzyna Woźniak, Luiza Złotkowska i Natalia Czerwonka. Brąz zdobyli natomiast łyżwiarze: Konrad Niedźwiedzki, Jan Szymański oraz Bródka. Jak będzie za rok? Oto nasze przewidywania.

Polscy skoczkowie (fot. Getty Images) Skoki narciarskie:

Największe nadzieje wiążemy oczywiście z występem naszych skoczków. Celem Kamila Stocha jest bez wątpienia powtórzenie wyczynu Simona Ammanna, który w dorobku ma aż cztery złote medale (Salt Lake City 2002 i Vancouver 2010). Od 1964 roku, kiedy rywalizacja toczy się na dwóch obiektach, nikt w historii nie powtórzył dubletu. Jeśli mistrz z Zębu utrzyma taką formą, jaką prezentuje na rok przed igrzyskami, to medale powinny być formalnością.

To jednak tylko część naszych apetytów związanych z tą dyscypliną. Nie da się ukryć, że trwający sezon jest przełomowy dla reszty zawodników. Pod skrzydłami Stefana Horngachera wreszcie odżyli pozostali, jak Piotr Żyła, Maciej Kot, czy Dawid Kubacki. A to sprawia, że możemy bardzo realnie myśleć o wysokiej pozycji w konkursie drużynowym. Łącznie ze złotem, bo przecież w Klingenthal i Willingen nasi zawodnicy nie mieli sobie równych.

Justyna Kowalczyk (fot. Getty Images) Justyna Kowalczyk:

Tym razem wystartuje prawdopodobnie tylko w dwóch konkurencjach indywidualnych: w sprincie i na 30 km stylem klasycznym. Możliwe, że pobiegnie również w sztafecie, ale tam szans na medale nie ma. Polka ciągle szuka namiastki formy, którą imponowała w poprzednich latach. Nie ma się co oszukiwać – okres jej dominacji to już tylko miłe wspomnienie. Ale wciąż może jeszcze zaskoczyć.

Kowalczyk od dłuższego czasu powtarza, że interesują ją tylko dwa biegi: 10 km na mistrzostwach świata w Lahti oraz 30 km w Pjongczangu. Jeśli zdrowie pozwoli, to biorąc pod uwagę jej ogromne doświadczenie, może "zakręcić się" w okolicach podium. Obecnie trudno upatrywać ją jednak w roli faworytki choćby do brązowego medalu.

Zbigniew Bródka (fot. Getty Images) Łyżwiarstwo szybkie i short track:

Tutaj największe nadzieje pokładamy w rywalizacji drużynowej. Nasze sztafety należą do światowej czołówki i wielce prawdopodobne jest, że w Pjongczangu powalczą o najwyższą stawkę. Wygrane w Pucharze Świata w tym sezonie zaliczyli już Bródka, Szymański (1500 m) oraz Artur Waś (500 m). Wysoko klasyfikowana jest także Czerwonka.

Na krótkim torze również będzie kogo oglądać. Indywidualnie powalczą Patrycja i Natalia Maliszewskie. Jeśli znajdzie się jeszcze jedna zawodniczka na odpowiednim poziomie, to jest szansa na walkę w drużynie. Być może o niespodziankę pokuszą się panowie, bo Rafał Anikiej i Bartosz Konopko radzą sobie coraz lepiej na międzynarodowych arenach.

Monika Hojnisz (fot. Getty Images) Biathlon i ski cross:

Spadkobierców sukcesów Tomasza Sikory należy szukać wśród kobiet. Do Pjongczang pojedzie zapewne pięć naszych zawodniczek – Monika Hojnisz, Magdalena Gwizdoń, Krystyna Guzik, Kinga Mitoraj i Anna Mąka. Dwie pierwsze nie są bez szans w walce ze światową czołówką, co potwierdziły w tym sezonie w Pucharze Świata, zajmując miejsca w pierwszej dziesiątce.

"Czarnym koniem" igrzysk w polskiej drużynie może okazać się Karolina Riemen-Żerebecka. Nasza reprezentantka w ski crossie cały czas robi postępy, a w tym sezonie osiągnęła swój życiowy sukces, stając na drugim stopniu podium zawodów Pucharu Świata w Arosie. Jeśli dalej będzie się rozwijać, to w Pjongczang może nam sprawić wiele radości.

Ile medali zdobędą Polacy w IO w Pjongczangu?
Ile medali zdobędą Polacy w IO w Pjongczangu?
  • 5.3%0
  • 13.0%1-2
  • 19.7%2-3
  • 19.2%3-4
  • 12.6%4-5
  • 9.7%5-6
  • 20.5%więcej niż 6

najpopularniejsze

Willa za 5 milionów i dwie żony, czyli... Ronaldinho na emeryturze

Narodowa Gala Boksu w TVP1, TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji

"Jedziemy na mundial": Lewandowski zaszkodził sobie słabymi meczami z Realem

Piotr Reiss: Bjelica jest ofiarą. Najłatwiej poświęcić trenera

Finał Ligi Mistrzów: Real Madryt – Liverpool FC w TVP1 [TRANSMISJA]