tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Paweł Korzeniowski ogłosił zakończenie kariery

Pływacki mistrz świata z Montrealu (2005) Paweł Korzeniowski poinformował w czwartek o zakończeniu kariery. 31-letni zawodnik swoją decyzję ogłosił za pośrednictwem portalu społecznościowego Facebook.
Paweł Korzeniowski (fot. Getty Images)

"To już oficjalna informacja. 20 lat pływania na wysokim poziomie, spora liczba zdobytych medali na najważniejszych imprezach międzynarodowych i krajowych (około 500), przepłyniętych kilkadziesiąt tysięcy kilometrów, sporo wyrzeczeń, ale warto było dla tych kilku chwil w życiu poczuć się wyjątkowo – usłyszeć Mazurka Dąbrowskiego! Nie da się tego opisać słowami" – napisał.

Koronną konkurencją Korzeniowskiego było 200 m stylem motylkowym. Oprócz triumfu w Kanadzie w niej zdobył też dwa srebrne medale MŚ - Rzym 2009 i Barcelona 2013.

Natomiast na Starym Kontynencie przez wiele lat nie miał sobie równych. Na najwyższym stopniu podium mistrzostw Europy stawał trzy razy z rzędu: w Budapeszcie (2006), Eindhoven (2008) i ponownie w stolicy Węgier (2010). Przed trzema laty w Berlinie był trzeci.

Czterokrotnie startował w igrzyskach olimpijskich. Najbliżej medalu był w 2004 roku w Atenach, kiedy zajął czwarte miejsce.

Obecnie jest trenerem w Legii Warszawa i przygotowuje się do nowego sportowego wyzwania – triathlonu. Debiut planuje 5 sierpnia 2017 roku w Gdyni na sprinterskim dystansie, czyli 750 m pływania, 20 km jazdy na rowerze i 5 km biegu.

"W końcu zobaczę jak to jest być amatorem" – przyznał. Jego głównym rywalem będzie słynny przed laty chodziarz Robert Korzeniowski, dla którego również będzie to triathlonowy debiut.

podobne informacje

Włodarczyk, Kołecki i Korzeniowski typują medale na IO

Enea Ironman: Korzeniowski lepszy od Korzeniowskiego

Konrad Czerniak w półfinale wyścigu stylem motylkowym na 100 m

Męska sztafeta 4x200 m stylem dowolnym poza finałem