tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Koniec pewnej epoki. Holandia bez Ligi Mistrzów?

Choć Eredivisie do grona "najlepszych lig świata" zaliczana była wyłącznie okazjonalnie, firmy takie jak Ajax Amsterdam, PSV Eindhoven czy Feyenoord Rotterdam rozpoznawalne były i są na całym świecie. Być może już niedługo...
Mateo Cassierra (fot. Getty)

Wobec porażki AZ Alkmaar z Olympique Lyon i remisu Ajaksu Amsterdam z Legią Warszawa, Holendrzy na pewno nie zakończą tego sezonu na miejscu w pierwszej dziesiątce klubowego rankingu UEFA. Oznacza to, że w sezonie 2017/2018 mistrz Holandii – po raz pierwszy w historii – nie będzie miał gwarantowanego miejsca w Lidze Mistrzów.

Radość piłkarzy Feyenoordu (fot. Getty) Holenderska prasa taki stan rzeczy nazywa "tragedią". Przypomina się jednak, że winę ponosi też... UEFA. Reforma, której rezultaty wejdą w życie własnie od przyszłego sezonu, "zabiera" bowiem pewne miejsca w swoich flagowych rozgrywkach dwóm ligom. Zamiast tuzina jest więc dziesięć.

Rzecz w tym, że nawet według starych zasad Holendrzy mogliby stracić swoje przywileje. Na ten moment zajmują bowiem w rankingu UEFA 13. miejsce, za m.in. Szwajcarią (12.), Czechami (11.) i Turcją (10.).

Aktualny ranking klubowy UEFA:

(fot. UEFA.com)