tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Kliczko z podziwem o rywalu. "Jest moją kopią"

Anthony Joshua (18-0, 18 KO) i Władimir Kliczko (64-4, 53 KO) spotkali się na kolejnej konferencji promującej zaplanowany na 29 kwietnia pojedynek. Jego stawką będzie należący do Brytyjczyka pas mistrza świata federacji IBF oraz wakujące trofea organizacji WBA i IBO w wadze ciężkiej. – Cieszę się, że w tak godny sposób promujemy tę walkę – przyznał Ukrainiec.
Anthony Joshua (L) i Władimir Kliczko (fot. Getty)

Stawką pojedynku będą nie tylko mistrzowskie pasy. Dla Kliczki to wręcz walka o być albo nie być w boksie zawodowym. W listopadzie 2015 roku nieoczekiwanie przegrał z Tysonem Furym (25-0, 17 KO), tracąc mistrzowskie tytuły i pozycję dominatora w królewskiej kategorii. Wobec problemów osobistych ostatniego pogromcy, Ukrainiec zmierzy się z wysoko notowanym 28-latkiem, który wszystkie walki rozstrzygał przed czasem.

Anthony Joshua i Władimir Kliczko (fot. Getty) To doświadczenie, które mnie wzbogaciło. Jesteśmy na zupełnie innym poziomie jeśli chodzi o kulturę i to mnie cieszy. Pitagoras, Platon, Jack London i Nelson Mandela pokazywali, że w boksie chodzi o szacunek i inteligencję, a nie tylko o przekleństwa – ocenił Kliczko.

W ostatnich miesiącach na konferencjach prasowych w Wielkiej Brytanii nie brakowało kuriozalnych wydarzeń. Przed walką Derecka Chisory (26-7, 18 KO) z Dillianem Whytem (20-1, 15 KO), pierwszy rzucił w drugiego... stołem. David Haye z kolei (28-2, 26 KO) uderzył pięścią Tony'ego Bellew (28-2-1, 18 KO).

W naszym wypadku to cisza przed burzą – przyznał Kliczko. – Kiedy wyjdziemy na ring, to przemówią pięści. Patrzę na niego i widzę widzę swoją kopię. Mamy podobne gabaryty, ale za mną przemawia doświadczenie. To nie będzie nic osobistego, zwykły biznes – dodał.

Jedyne, w czym nie przebiję rywala, to doświadczenie. Ale moim zdaniem to nie będzie istotne. Boks to sport ludzi młodych i zamierzam to udowodnić – stwierdził Joshua, który w listopadzie znokautował w trzeciej rundzie pogromcę Tomasza Adamka, Erika Molinę (25-4, 19 KO).

Kwietniowa walka budzi w Wielkiej Brytanii olbrzymie emocje. Jej areną będzie piłkarski stadion Wembley, a spod ringu na żywo wydarzenia obejrzy ponad 90 tysięcy kibiców. Bilety wyprzedały się w pierwszych minutach dystrybucji.

podobne informacje

Nielegalna transmisja i rachunek na 400 tysięcy złotych. Kibic w tarapatach

Wybraliście sportowe wydarzenie roku. Dominacja piłki

Najlepszy rok od lat. Boks odzyskuje świetność?

Fury może wrócić do boksu. "Koniec koszmaru"