Wiosna usłana porażkami. "Martwmy się o umiejętności"

Prób było wiele, ale od 26 lat nikomu się nie udało. Polskie kluby wiosnę w europejskich pucharach znają tylko tę piłkarską. Do kalendarzowej przetrwać się nikomu nie udało. Wiele dwumeczów zostało jednak przegranych minimalnie. Piłkarze powiedzieliby pewnie, że "zabrakło detali". Czy gdyby rozgrywki ligowe zaczynać wcześniej, to zła passa zostałaby przerwana?
Piłkarze Legii Warszawa (Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Aplikacja TVP Sport – jak pobrać?

Ostatnim klubem, który wygrał na wiosnę dwumecz w europejskich pucharach była Legia Warszawa, która pokonała Sampdorię Genua (1990/91). By uzmysłowić sobie, jak dawno to było, wystarczy pomyśleć, że Puchar Zdobywców Pucharów, o który wówczas rywalizowali piłkarze, nie istnieje już od 1999 roku...

Piotr Reiss (Fot. PAP) Prób było wiele. Najczęściej polskie zespoły wcale nie wpadały na wielkich potentatów. Dwumecze bywały bardzo wyrównane, ale awans pozostawał poza zasięgiem. Często tłumaczono to tym, że rywal był w rytmie meczowym.

Dopiero od sezonu 2014/2015 polski klub miał możliwość zagrania jednego spotkania ligowego przed konfrontacją w europejskich pucharach. Wcześniej przystępował do niej jedynie po sparingach.

Trenerzy przecież wiedzą, jakie mecze ich czekają i przygotowują zespół pod europejskiej puchary. Przyczyn porażek upatrywałbym w tym, że po prostu odstajemy od klubów, na które trafiamy. Taki Ajax na dziesięć meczów pewnie z Legią wygrałby z osiem. Martwy się o umiejętności, a nie o to, kiedy zaczynamy ligę – przyznał Piotr Reiss, który z Lechem Poznań rywalizował na wiosnę z Udinese Calcio.

Arkadiusz Malarz o bramce dla Ajaksu: nie popełniłem błędu! Lechowi jako jedynej drużynie udało się na wiosnę wygrać mecz. Było to jednak nie z spotkaniu z Udinese, a dwa lata później przeciwko Bradze (1:0). W rewanżu portugalski klub odrobił jednak straty, zwyciężył 2:0 i awansował do kolejnej rundy.

Zauważmy, że przerwa i tak się skróciła. Kiedyś liga kończyła się w listopadzie, a teraz gramy do połowy grudnia i zaczynamy w połowie lutego. Kilka lat temu, bez podgrzewanych płyt, było to nie do pomyślenia – zaznaczył Reiss.

Brak meczów ligowych to jedno, ale bardzo często polskie kluby traciły zimą kluczowych piłkarzy. Tylko w tym roku Legia sprzedała dwóch napastników oraz podstawowego prawego obrońcę. Gdy dwa sezony temu rywalizowała z Ajaksem Amsterdam, to do transferu do Chin szykował się Miroslav Radović, a w rozgrywkach 2011/2012 – przed meczem ze Sportingiem – odeszli Maciej Rybus oraz Ariel Borysiuk.

Jacek Magiera: zrobiliśmy kawał dobrej roboty Zimą przerwa jest długa i trudno utrzymać skład. Najczęściej finansowe realia wyglądają też tak, że najpierw trzeba sprzedać, a dopiero później kupowani są nowi zawodnicy. Dlatego czasu na zgranie nie ma za dużo – przyznał Marcin Baszczyński, który z Wisłą Kraków na wiosnę mierzył się z Lazio Rzym.

Zdaniem Bartosza Bosackiego, który też ma za sobą grę na wiosnę w europejskich pucharach, nie ma co się obrażać na rzeczywistość. – Trzeba się przystosować. Trenerzy muszą tak zaplanować okres przygotowawczy, żeby sparingów było jak najwięcej. Oczywiście brak spotkań ligowych może mieć pewien wpływ, ale nie doszukiwałbym się tutaj głównych przyczyn porażek. Chociaż gdy rywalizowałem z Udinese to też nie myślałem, że przegraliśmy przez to, że wcześniej nie zaczęliśmy ekstraklasy – przyznał były reprezentant Polski.

Porażki polskich drużyn na wiosnę w europejskich pucharach:
Sezon 2016/2017: Legia Warszawa – Ajax Amsterdam 0:0 i 0:1
Sezon 2014/2015: Legia Warszawa – Ajax Amsterdam 0:1 i 0:3
Sezon 2011/2012: Legia Warszawa – Sporting CP 2:2 i 0:1 / Wisła Kraków – Standard Liege 0:0 i 1:1
Sezon 2010/2011: Lech Poznań – Sporting Braga 1:0 i 0:2
Sezon 2008/2009: Lech Poznań – Udinese 2:2 i 1:2
Sezon 2003/2004: Groclin Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski – Bordeaux 0:1 i 1:4
Sezon 2002/2003: Wisła Kraków – Lazio Rzym 3:3 i 1:2
Sezon 1995/1996: Legia Warszawa – Panathinaikos 0:0 i 0:3

LE: Ajax Amsterdam – Legia Warszawa (skrót)