HME: Polska najlepsza w klasyfikacji medalowej!

Niedziela była świetnym dniem dla polskich lekkoatletów w halowych mistrzostwach Europy w Belgradzie. Złote medale wywalczyli Adam Kszczot, Sylwester Bednarek oraz sztafety 4x400 m kobiet (Patrycja Wyciszkiewicz, Małgorzata Hołub, Iga Baumgart, Justyna Święty) i mężczyzn (Kacper Kozłowski, Łukasz Krawczuk, Przemysław Waściński, Rafał Omelko). Po brąz w biegu na 60 metrów sięgnęła Ewa Swoboda. Biało-czerwoni wygrali klasyfikację medalową!
Od lewej: Justyna Święty, Iga Baumgart, Małgorzata Hołub, Patrycja Wyciszkiewicz (fot. PAP/Adam Warżawa)

APLIKACJA TVP SPORT – JAK POBRAĆ?

Kszczot na ostatnim okrążeniu zaatakował rywali i pewnie zwyciężył w czasie 1.48.87. Drugi był Duńczyk Andreas Bube, a trzeci Hiszpan Alvaro De Arriba.

– To było piękne zwycięstwo, chciałem podziękować fanom. Trzymajcie kciuki dalej, już niedługo sezon otwarty. Bez względu na to czy to jest finał, czy eliminacje trzeba spełniać swoje zadania. Jeśli wytrzyma się w głowie, to szanse na zwycięstwo są duże – przyznał po wygranej lekkoatleta.

Tytułu z Pragi bronił Marcin Lewandowski. W Belgradzie na tym dystansie zabrakło go na starcie. Wystartował na 1500 metrów i zdobył złoty medal.

HME: skok Sylwestra Bednarka po złoty medal Stalowe nerwy Bednarka

Nie najlepiej rozpoczął się konkurs skoku wzwyż dla Bednarka. 27-latek miał problemy z pokonaniem wysokości 2,27 m. Udało mu się to dopiero w trzeciej próbie.

Później jednak skakał na miarę swoich możliwości. Złoty medal dał mu skok, w którym pokonał poprzeczkę zawieszoną na 2,32 m. Do końca z Polakiem walczył Robbie Grabarz. Brytyjczyk zakończył konkurs z rezultatem 2,30 m.

– Po latach kontuzji upewniłem się, że mogę skakać na tym poziomie. Zacząłem wierzyć. Duża w tym zasługa Michała i Kamili Lićwinków – stwierdził Bednarek.

HME: bieg Ewy Swobody po brązowy medal Brąz Swobody

Ewa Swoboda zdobyła brązowy medal w biegu na 60 metrów (7,10 m). Polka do finału awansowała jako ostatnia zawodniczka. W rywalizacji o medale świetnie wystartowała i dała się pokonać tylko Ashy Philip i Ołesii Powch.

– Przyjechałam tutaj z trzecim czasem i zostałam już trzecia. Medal na imprezie seniorskiej już coś znaczy. Biegałam tutaj z najlepszymi w Europie. Cieszy mnie brąz – powiedziała 19-latka.

Na półfinale udział w halowych mistrzostwach Europy zakończyła Agata Forkasiewicz (7,46). 23-latka w swoim biegu była siódma.

HME: bieg polskiej sztafety po złoty medal Złote sztafety

Świetnie spisały się reprezentantki Polski w rywalizacji sztafet 4x400 metrów. Biało-czerwone objęły prowadzenie na trzeciej zmianie, kiedy Brytyjkę wyprzedziła Iga Baumgart. Ich atak na ostatniej zmianie odparła Justyna Święty. Druga była Wielka Brytania, a trzecia Ukraina.

– Biegło mi się super, zdecydowanie lepiej niż w indywidualnych biegach. Jestem bardzo szczęśliwa. To mój pierwszy medal na seniorskiej imprezie – mówiła ze wzruszeniem Baumgart.

– Miałyśmy ułożoną taktykę. Ruszyłam mocno, ale zostawiłam sobie siły na finisz. Na pewno te mistrzostwa przejdą do historii. Wyjeżdżam z Belgradu z dwoma medalami – dodała Święty.

Chwilę później jako pierwsi linię mety minęli mężczyźni. Kacper Kozłowski, Łukasz Krawczuk, Przemysław Waściński i Rafał Omelko pokonali Belgów i Czechów.

Zwycięstwo w klasyfikacji medalowej

Polska wygrała klasyfikację medalową na halowych mistrzostwach Europy. Biało-czerwoni zdobyli siedem złotych "krążków", jeden srebrny i cztery brązowe. Na podium znalazły się też Wielka Brytania i Niemcy.

HME: bieg Polaków po złoto w sztafecie
HME: Ewa Swoboda odebrała brązowy medal
Ewa Swoboda: gdybym się wcześniej rzuciła, miałabym srebro
HME: Sylwester Bednarek odebrał złoty medal
Sylwester Bednarek: trzeba skakać wyżej, żeby liczyć się w świecie
Adam Kszczot: powtarzałem sobie, że to tylko kolejny bieg
HME: Adam Kszczot ze złotem na 800 m