tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Rajdowe MŚ: Hanninen liderem w Meksyku, Ptaszek 14.

Fin Juho Hanninen (Toyota Yaris WRC) był najszybszy na pierwszym odcinku specjalnym Rajdu Meksyku, trzeciej rundy mistrzostw świata. Kierowcy ścigali się na centralnym placu w stolicy kraju. Czternastą lokatę zajmuje Hubert Ptaszek (Ford Fiesta R5 WRC2).
Juho Hanninen (fot. PAP/EPA)

Zwycięzca poprzedniej edycji imprezy oraz lider po dwóch rundach MŚ Fin Jari-Matti Latvala (Toyota Yaris WRC) jest na razie ósmy ze stratą 6,2 s.

Ptaszek, który jedzie z pilotem Maciejem Szczepaniakiem, w klasyfikacji generalnej jest czternasty ze stratą 22 sekund, a w klasie WRC2 zajmuje czwarte miejsce. Prowadzi Szwed Pontus Tidemand (Skoda Fabia R5), a polska załoga była od niego 15,3 s wolniejsza.

Pierwszy, deszczowy odcinek specjalny za nami. Organizatorzy przygotowali dla nas niezwykle techniczną i widowiskową próbę w stolicy. Na Placu Zocalo było sporo kręcenia wokół beczek i dwie duże hopy, które sprawiły, że przejazdy zawodników mogły podobać się zgromadzonym kibicom – powiedział Ptaszek, kierowca Orlen Team.

Jari-Matti Latvala (fot. PAP/EPA) Rajd Meksyku jest pierwszą tegoroczną rundą MŚ rozgrywaną na nawierzchni szutrowej. Trasa ma w sumie 897 km, w tym 370 km podzielonych na 19 odcinków specjalnych. Po czwartkowym prologu rajd Guanajuato Corona przenosi się w góry.

W piątek kierowcy będą walczyli na trasach w rejonie Guanajuato. Największą atrakcją tego dnia będzie wieczorny odcinek specjalny pod ziemią, prowadzący tunelami dawnej kopalni srebra. Dwa ostatnie etapy w sobotę i niedzielę odbędą się na trasach w pobliżu Leon, 400 km na północny zachód od stolicy.

Rekordzistą imprezy jest Francuz Sebastien Loeb, który triumfował sześć razy. Na liście zwycięzców są także Sebastien Ogier, Norweg Petter Solberg i Estończyk Markko Martin. W 2003 roku, gdy rajd nie był jeszcze rundą mistrzostw świata, drugie miejsce zajął Janusz Kulig z pilotem Jarosławem Baranem, jadący Mitsubishi Lancerem Evo VI.

Po dwóch rundach MŚ Latvala prowadzi w klasyfikacji generalnej z dorobkiem 48 pkt i o cztery wyprzedza obrońcę tytułu Sebastiena Ogiera. W kalendarzu tegorocznych mistrzostw świata jest 13 rajdów. Ósmą rundą na przełomie czerwca i lipca będzie Rajd Polski na trasach w rejonie Mikołajek.

Wyniki po pierwszym dniu:

1. Juho Hanninen (Finlandia/Toyota Yaris) 3.37,2
2. Ott Tanak (Estonia/Ford Fiesta RS) strata 1,6 s
3. Kris Meeke (Irlandia/Citroen C3) 1,6
4. Thierry Neuville (Belgia/Hyundai i20) 2,6
5. Hayden Paddon (Nowa Zelandia/Hyundai i20) 3,2
6. Sebastien Ogier (Francja/Ford Fiesta RS) 4,0
...
14. Hubert Ptaszek (Polska/Ford Fiesta R5) 22,0

podobne informacje

Rajdowe MŚ: Latvala kierowcą Toyoty w sezonie 2017