tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Rajd Meksyku: Meeke liderem, Ptaszek 19.

Brytyjczyk Kris Meeke (Citroen C3 WRC) jest liderem Rajdu Meksyku, trzeciej rundy mistrzostw świata po dwóch dniach rywalizacji. W piątek planowano rozegranie siedmiu odcinków, ale dwa z nich zostały odwołane. Hubert Ptaszek (Ford Fiesta R5) zajmuje 19. miejsce.
Kris Meeke (fot. Getty Images)

APLIKACJA TVP SPORT – JAK POBRAĆ?

Pochodzący z Irlandii Północnej brytyjski kierowca objął prowadzenie w imprezie po najdłuższym w całym rajdzie, liczącym 55 kilometrów odcinku specjalnym numer 4. Wygrał również w piątek wieczorem bardzo krótki (2,7 km) OS7. Po dwóch dniach Meeke wyprzedza Francuza Sebastiena Ogiera (Ford Fiesta RS) o 20,9 s.

Lider, który nie ukończył na skutek wypadków dwóch poprzednich rajdów MŚ (Monte Carlo i Szwecja), wykorzystał na meksykańskich bezdrożach sprzyjającą pozycję na liście startowej. Ruszał bowiem na trasę jako dziesiąty, mając już drogę "oczyszczoną" z kamieni i luźnej nawierzchni przez startujących przed nim zawodników.

Sebastien Ogier (fot. Getty Images) Startujący z numerem "2" Ogier, czterokrotny mistrz świata, na najdłuższym OS4 stracił do zwycięzcy zaledwie siedem sekund i zachowuje szanse na wygranie po raz czwarty meksykańskiej eliminacji MŚ. W sobotę będzie już startował z dalszej pozycji, co znacznie ułatwi mu walkę o odrobienie strat.

Gorsza jest sytuacja ubiegłorocznego triumfatora Rally Mexico i lidera klasyfikacji mistrzostw Fina Jari-Matti Latvali. Otwierający stawkę kierowca traci już do lidera ponad dwie minuty co było wynikiem nie tylko jego pozycji startowej, ale i przegrzewającego się silnika jego Toyoty.

Jedyna startująca w Meksyku polska załoga Hubert Ptaszek, Maciej Szczepaniak zajmuje w klasyfikacji generalnej 19. miejsce ze stratą ponad 38 minut do lidera. W swojej kategorii – WRC2 jadący Toyotą Yaris Polacy zajmują czwarte miejsce (strata 26.54,1).

W sobotę kierowcy mają do pokonania ponad 350 kilometrów, w tym dziewięć odcinków specjalnych na górzystych terenach Sierra de Lobos i Sierra de Guanajuato, około 400 km na północny zachód od Mexico City.

Klasyfikacja generalna po dwóch dniach:
1. Kris Meeke (W.Brytania /Citroen C3) 1:01.33,8
2. Sebastien Ogier (Francja/Ford Fiesta RS) strata 20,9
3. Thierry Neuville (Belgia/Hyundai i20) 56,7
4. Juho Hanninen (Finlandia/Toyota Yaris) 1.27,3
5. Ott Tanak (Estonia/Ford Fiesta RS) 1.32,9
6. Stephane Lefebvre (Francja/Citroen) 1.52,8
...
19. Hubert Ptaszek (Polska/Toyota Yaris) 38.22,0

podobne informacje

Ogier wygrał w Meksyku. Franuz wrócił na fotel lidera

Rajdowe MŚ: udany powrót Loeba w Meksyku

Rajd Meksyku: Meeke umocnił się na prowadzeniu

Rajd Meksyku: po raz pierwszy w sezonie na szutrze