tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Czas maratonów. Kowalczyk wraca do Ski Classics

W niedzielę Justyna Kowalczyk po raz ostatni w tym sezonie wystąpiła w zawodach Pucharu Świata, ale nie myśli jeszcze o wakacjach. W kolejnych tygodniach Polkę czeka pięć startów w maratonach narciarskich. Cztery z nich będzie można zobaczyć w TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej.
Justyna Kowalczyk (fot. PAP)

W ostatnim pucharowym starcie Kowalczyk zaprezentowała się z dobrej strony. Zajęła szóste miejsce w biegu na 30 kilometrów stylem klasycznym w Oslo, tracąc do podium niespełna sześć sekund. Kończące sezon zawody odbędą się w kanadyjskim Quebecu, gdzie zaplanowano sprint stylem dowolnym, bieg na 10 kilometrów stylem klasycznym oraz bieg pościgowy na tym samym dystansie, ale "łyżwą".

Biegaczka z Kasiny Wielkiej za ocean się jednak nie wybiera, bo w sobotę włączy się do rywalizacji w Visma Ski Classics. Norweski Birkebeinerrennet, rozgrywany na dystansie 54 kilometrów, będzie dziesiątym z trzynastu biegów tego prestiżowego cyklu. Niezwykle trudna, górzysta trasa prowadzi z Reny do Lillehammer, a dodatkowym utrudnieniem będzie 3,5 kilogramowy plecak – musi w nim biec każdy uczestnik. Ma to upamiętnić wyprawę lojalistów ze stronnictwa Birkebeiner, mającej na celu uratowanie małoletniego pretendenta tronu Hakona Hakonssona w 1206 roku. Plecak symbolizuję wagę niespełna dwuletniego dziecka.

Ski Classics: Birkebeinerrennet, Lillehammer

Kowalczyk, która od poprzedniego sezonu w Ski Classics reprezentuje barwy norweskiego Teamu Santander, w ubiegłym roku w Birkenbeinerrenet zajęła drugie miejsce. W historii swoich startów w tym cyklu Polka ma na koncie dwa zwycięstwa – w 2015 roku w Biegu Wazów i w 2016 roku w Arefjaellsloppet. W drugim z tych biegów wystąpi 25 marca.

Arefjaellsloppet rozgrywany jest od 2013 roku w okolicach szwedzkiego miasteczka Are. W tym roku zawodniczki i zawodnicy będą mieli do pokonania 55 kilometrów. Przed rokiem Kowalczyk po emocjonującym finiszu wyprzedziła Szwajcarkę Serainę Boner.

Aarefjaellsloppet: świetny finisz Justyny Kowalczyk

1 kwietnia dwukrotna mistrzyni olimpijska ponownie przeniesie się do Norwegii, by wziąć udział w Reistadlopet, biegu rozgrywanym na dystansie 50 kilometrów. Tę imprezę po raz pierwszy zorganizowano w 1958 roku, ale do Ski Classics została włączona w tym sezonie. Charakteryzuje ją bardzo wymagająca trasa, jedna z najtrudniejszych w cyklu, obok Birkenbeinerrenet i Jizerskiej Padesatki (czeski bieg, który odbył się 19 lutego).

Zmagania zakończy inny bieg debiutujący w Ski Classics. 8 kwietnia, w rozgrywanym na północy Finlandii Yllas-Levi, do pokonania będzie aż 67 kilometrów. To najdłuższe, bo Biegu Wazów (90 kilometrów), zawody cyklu.

Kowalczyk nie startowała w tym sezonie w żadnym biegu Ski Classics, dlatego nie ma szans na zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Liderką, z dorobkiem 1485 punktów jest Szwedka Britta Johanson Norgren (Lager 157 Ski Team), która o 215 punktów wyprzedza Czeszkę Katerinę Smutną (Team Santander) i o 437 punktów Norweżkę Astrid Oyre Slind (Team United Bakeries). Za zwycięstwo w każdym z biegów przyznawane jest 200 punktów.

Polka wciąż może włączyć się jeszcze do walki o wysokie miejsce w Visma Nordic Trophy, czyli odrębnej klasyfikacji w ramach Ski Classics. Składają się na nią wyniki pięciu nordyckich biegów, a dotychczas odbył się tylko jeden z nich – Bieg Wazów. Prowadzi Norgren, która ma na koncie 200 punktów, przed Slind (170) i Szwedką Sara Lindborg (140, Team Serneke).

Kowalczyk podkreśla, że jej najważniejszym celem jest bieg na 30 kilometrów stylem klasycznym podczas przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. – Myślę, że starty w maratonach dobrze przygotują mnie do wyzwań następnego sezonu – stwierdziła podopieczna trenera Aleksandra Wierietielnego.

TRANSMISJE BIEGÓW VISMA SKI CLASSICS W TVP SPORT, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej

DATA BIEG DYSTANS
GODZINA KOMENTARZ
18 marca
Birkenbeinerrenet 54 km
7:40 Jarosław Idzi
Piotr Meissner
25 marca
Arefjaellsloppet 55 km
8:40 Jarosław Idzi
Piotr Meissner
1 kwietnia
Reistadlopet 50 km
8:40 Jarosław Idzi
Piotr Meissner
8 kwietnia
Yllas-Levi 67 km 7:40
Jarosław Idzi
Piotr Meissner

Justyna Kowalczyk: wciąż jestem pełna obaw, ale... zadowolona

najpopularniejsze

Kovac: krytyka Lewandowskiego nie jest uzasadniona

MŚ 2018: gwiazdor Romy poza składem Belgii

Kibic Legii ma dość! Dlaczego rzucam Ekstraklasę?

Media: niespodzianki w składzie Hiszpanów. Gracze Chelsea nie pojadą do Rosji

Bayern – Eintracht 1:1: gol Roberta Lewandowskiego!