tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Z plecakiem na nartach. Wyjątkowy bieg Kowalczyk

Justyna Kowalczyk zakończyła w tym sezonie już starty w Pucharze Świata, by skupić się na maratonach narciarskich należących do prestiżowego cyklu Visma Ski Classics. W najbliższą sobotę Polka wystąpi w norweskim biegu Birkenbeinerrenet, a dystans 54 kilometrów stylem klasycznym będzie musiała pokonać z ważącym 3,5 kilograma plecakiem. Transmisja od 7:40 w TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej.
Justyna Kowalczyk (fot. PAP/EPA)

Birkenbeinerrenet to najważniejszy masowy bieg narciarski w Norwegii prowadzący z Reny do Lillehammer. W przeszłości brało w nim udział nawet piętnaście tysięcy biegaczy, a w tym roku na starcie stanie blisko osiem tysięcy osób.

Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest to, że każdy uczestnik musi biec z plecakiem, ważącym 3,5 kilograma. Ma to upamiętnić wyprawę lojalistów ze stronnictwa Birkebeiner, której celem było uratowanie małoletniego pretendenta tronu Hakona Hakonssona w 1206 roku. Plecak symbolizuje wagę niespełna dwuletniego dziecka.

Birkenbeinerrenet 2016 (skrót biegu kobiet)

Tym, co wyróżnia Birkebeinerrenet jest także niezwykle wymagająca trasa. Od startu przez około 12 kilometrów prowadzi cały czas pod górę. Także później nie brakuje długich i wymagających podbiegów. Zawodniczki i zawodnicy będą mogli nieco odetchnąć dopiero od 40 kilometra, gdy rozpocznie się długi zjazd w kierunku Lillehammer.

fot. Visma Ski Classics

Będzie to dziesiąty z trzynastu biegów cyklu Ski Classics w tym sezonie, ale dopiero pierwszy dla Kowalczyk. Polka, która reprezentuje norweski Team Santander, brała udział w Birkenbeinerrenet w ubiegłym roku i zajęła drugie miejsce, przegrywając o zaledwie dziesięć sekund ze Szwajcarką Serainą Boner.

W tym roku wśród rywalek Kowalczyk, oprócz Boner (Gel Interim Rossignol), będą także inne zawodniczki, które startują lub w przeszłości startowały w Pucharze Świata: Szwedki Britta Johanson Norgren (Lager 157 Ski Team) i Maria Rydquist (Team Ski ProAm), Czeszka Katerina Smuta (Team Santander), oraz Norweżki Mari Eide, Kari Vikhagen Gjeitnes (obie Team Telemark) oraz siostry Astrid (Team United Bakeries) i Silje Slind (Team Telemark).

Ski Classics: Birkebeinerrennet, Lillehammer

Prawdziwie gwiazdorską obsadę będzie miała rywalizacja mężczyzn. Obok regularnie startujących w Ski Classics Norwegów Torda Asle Gjerdalena (czterokrotny medalista mistrzostw świata, Team Santander), Johna Kristiana Dahla (dziewięć razy stał na podium PŚ, Team United Bakeries), Petera Eliassena (zwycięzca dwóch ostatnich edycji Ski Classics, Team LeasePlan), Oysteina Pettersena (mistrz olimpijski w sprincie drużynowym, Team BNBank), czy Czecha Lukasa Bauera (trzykrotny medalista olimpijski, Team Piooner Investments), w Birkenbeinerrenet wystartują także zwycięzca tegorocznej edycji Pucharu Świata Norweg Martin Johnsrud Sundby, jego rodak Erik Brandsdal (obaj Team United Bakeries), który 11 marca wygrał zawody PŚ w Drammen, czy multimedalista igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata Szwed Johan Olsson (Team Santander).

Liderką Ski Classics wśród kobiet jest Norgren, a wśród mężczyzn prowadzi Gjerdalen.

Elita kobiet ruszy na trasę o 7:45, a elita mężczyzn piętnaście minut później. Organizatorzy szacują, że pierwszy zawodnik dotrze do mety około 10:27, a pierwsza zawodniczka zakończy bieg o 10:35. Transmisja z komentarzem Jarosława Idziego i Piotra Meissnera od 7:40 w TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej.

Czy Justyna Kowalczyk wygra Birkenbeinerrenet?
Czy Justyna Kowalczyk wygra Birkenbeinerrenet?
  • 64.9%Tak
  • 35.1%Nie

podobne informacje

"Farsa". Kowalczyk ostro o decyzjach FIS

NBA, Zambia, wspinaczka. Co robią biegaczki narciarskie?

Horngacher wybrał skład na nowy sezon

Kowalczyk zakończyła sezon tuż za podium