tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Johann-Olav Koss będzie pomagać informatorom dopingowo-korupcyjnym

Czterokrotny mistrz olimpijski w łyżwiarstwie szybkim Norweg Johann Olav Koss założył organizację non-profit o nazwie "Fair Sport", która ma pomagać informatorom w sprawach dopingowo-korupcyjnych.
Johann-Olav Koss (fot. Getty Images)

"Fair Sport" jest odpowiedzią znakomitego przed laty panczenisty na skandal dopingowy w Rosji. Tamtejsza biegaczka Julia Stiepanowa, której (i jej męża) zeznania dotyczące niedozwolonego wspomagania doprowadziły do wykluczenia rosyjskich lekkoatletów z rywalizacji olimpijskiej w Rio de Janeiro, ukrywa się w nieznanym miejscu w Stanach Zjednoczonych.

Koss, wspierany przez bogatych amerykańskich darczyńców, zapowiedział, że "Fair Sport" zapewni pomoc finansową i prawną informatorom o nieuczciwości w sporcie. Założona przez niego organizacja współpracuje ze Światową Agencję Antydopingową (WADA).

Większość dużych spraw zostały odkryta dzięki informatorom - powiedział Koss, który największe sukcesy święcił na igrzyskach w Lillehammer w 1994 roku (trzy złote medale) i Albertville dwa lata wcześniej (złoto i srebro). Wiele razy był mistrzem świata i rekordzistą globu.