19.03.2017, 19:10
BNP Paribas Open 2017
Finał

Indian Wells: rosyjski finał dla Wiesniny

Mecz błędów, emocji i zwrotów akcji. Po ponad trzech godzinach zmagań, Jelena Wiesnina pokonała Swietłanę Kuzniecową 6:7, 7:5, 6:4 i triumfowała w turnieju BNP Paribas Open na kortach kalifornijskiego Indian Wells.
Jelena Wiesnina (fot. Getty)

APLIKACJA TVP SPORT – JAK POBRAĆ?

To był drugi "rosyjski" finał w historii tych zawodów – jedenaście lat temu Maria Szarapowa pokonała Jelenę Dementiewą 6:1, 6:2.

Tym razem emocji, na szczęście dla kibiców, było znacznie więcej. Szczególnie w pierwszym secie, gdy obie panie "łamały się" kilkukrotnie, a decydujące piłki rozgrywane były na przewagi w tie-breaku. Trwającą ponad 70 minut wojnę psychologiczną starsza i bardziej doświadczona Kuzniecowa.

Swietłana Kuzniecowa (fot. Getty) 31-letnia zawodniczka, dla której był to już 40. finał turnieju z cyklu WTA, świetnie zaczęła też partię drugą. W pewnym momencie prowadziła nawet 4:1 i wydawało się, że nic nie będzie w stanie jej powstrzymać. Nagle Wiesnina zaczęła popełniać jednak znacznie mniej niewymuszonych błędów, a i bomby forehandowe Kuzniecowej przestały robić na niej aż takie wrażenie. Szybko odrobiła straty, wyszła nawet na prowadzenie 5:4, a całego seta wygrała ostatecznie 7:5.

Dość emocji? Nic z tych rzeczy. Wydawało się, że przełomowy będzie gem szósty: przy stanie 2:3, młodsza z Rosjanek kilka razy w prostych sytuacjach trafiała w siatkę, "za darmo" oddając punkty i gema rywalce. Zamiast jednak pozwolić przeciwniczce się "wyszaleć", przy stanie 4:2 sama Kuzniecowa zaczęła grać mało roztropnie. Nie wytrzymywała wymian, popełniała sporo błędów, w efekcie czego przegrała cztery kolejne gemy i cały mecz.

To trzeci triumf Wiesniny w turnieju rangi WTA. Dla 30-letniej Rosjanki, która największe sukcesy w karierze odnosiła w deblu, to największy sukces w singlowej karierze.