tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Nowacka: priorytetem nadrobienie strat po kontuzji

Oktawia Nowacka w tym sezonie ogranicza starty w Pucharze Świata, a formę buduje pod kątem mistrzostw świata. – Priorytetem jest nadrobienie strat spowodowanych kontuzją i zdrowie – powiedziała brązowa medalistka ubiegłorocznych igrzysk w pięcioboju nowoczesnym.
Oktawia Nowacka na podium igrzysk w Rio (fot. Getty Images)

APLIKACJA TVP SPORT – JAK POBRAĆ?

Nowacka czwartkowymi kwalifikacjami do zawodów Pucharu Świata w Kairze zainauguruje sezon. Impreza w Egipcie to druga odsłona cyklu w tym roku.

Tych Pucharów Świata nie mamy zaplanowanych zbyt wiele, bo mam wystartować tylko dwa razy. W tym roku priorytetem jest głównie nadrobienie tych strat, które poniosłam w związku z kontuzją i tak naprawdę zdrowie – zaznaczyła 26-letnia pięcioboistka.

Jak dodała, najważniejszą imprezą w jej dyscyplinie – poza igrzyskami – są doroczne mistrzostwa świata. Tym razem odbędą się pod koniec sierpnia...w Kairze.

To właśnie do nich będę się przygotowywać. Zaraz potem w Polsce będą wojskowe mistrzostwa świata. To kolejna dla mnie ważna impreza – podkreśliła zawodniczka Legii Warszawa.

Oktawia Nowacka (fot. Getty Images) Wcześniej miała już w dorobku medale MŚ w drużynie i sztafetach. Największym jej sukcesem jest jednak wywalczony indywidualnie brązowy krążek olimpijski. W 2014 roku triumfowała w finale Pucharu Świata.

Ciężko mi powiedzieć, czy będę teraz postrzegana jako trudniejsza rywalka, bo tak naprawdę pięciobój jest specyficznym środowiskiem i mnóstwo dziewczyn jest utytułowanych. Wiele z nich jest medalistkami igrzysk i mistrzostw świata – zastrzegła.

Pochodząca ze Starogardu Gdańskiego pięcioboistka od wielu lat mieszka i trenuje w podwarszawskich Łomiankach. Jej typowy dzień w okresie przygotowawczym – gdy ćwiczy na miejscu, a nie na zgrupowaniu – zaczyna się o godzinie 7 rano wizytą na basenie.

Po pływaniu przechodzę na strzelnicę i po południu – w zależności od tego, jak jest ułożony plan – albo jest to szermierka i jazda konna, albo bieg i jazda konna, czy też szermierka i bieg. Te połączenia są różne – wyliczała.

Nowacka zaznaczyła, że każdy trening wygląda u niej inaczej.

I każda jednostka treningowa też jest inna. Bieg nie wygląda tak, że wychodzę i codziennie biegam tak samo. W zależności od tego, jaką pracę mam wykonać, to ten trening się zmienia – podkreśliła.

Zwróciła uwagę, że przy strzelaniu i szermierce – jako konkurencjach technicznych – jest tym większa możliwość do urozmaicenia.

Bo można zrobić trochę techniki, trochę szybkości, wplatać różne inne elementy, np. na koncentrację. Arsenał działań jest naprawdę duży – zapewniła.

podobne informacje

Igrzyska Olimpijskie Młodzieży: medal Kasperczaka

MME w pięcioboju: złoto i brąz polskich sztafet

MME w pięcioboju nowoczesnym: złoty medal Łukasza Gutkowskiego, srebro drużyny

MŚ w pięcioboju nowoczesnym: odległe miejsce Gutkowskiego