tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Rozczarowania na skoczni. MŚ bez Polek, Raw Air...

Stefan Kraft, Stefan Horngacher, reprezentacja Polski, Andreas Wellinger, Carina Vogt – bez trudu można wymienić największych wygranych sezonu 2016/17. Kto z kolei nie zaliczy ostatnich czterech miesięcy do udanych?
Peter Prevc (fot. Getty)

APLIKACJA TVP SPORT – JAK POBRAĆ?

OSTATNI RAZ DWUDZIESTOLATKA. PERSPEKTYWY STOCHA I KADRY

Hofer kilka razy odetchnął z ulgą Organizatorzy Raw Air

Piątkowy wieczór 17 marca był apogeum krytyki nowego turnieju w kalendarzu. "Raw Air" miał być najbardziej surową imprezą w dziejach skoków. Surowa była jednak głównie pogoda oraz oceny dziennikarzy. Już sam pomysł, aby zawodnicy oddali 16 punktowanych skoków w dziesięć dni jest trudny do zrealizowania we wietrznej w marcu Norwegii...

Kolejna sprawa to niesprawiedliwy regulamin. Vincent Descombes Sevoie już przed turniejem wiedział, że odda mniej skoków od rywali, bo jego reprezentacja nie startuje w zawodach drużynach, a te liczyły się do klasyfikacji indywidualnej... A co gdyby jeden z Austriaków został zdyskwalifikowany podczas rywalizacji zespołów? Wówczas Stefan Kraft oddałby próbę mniej od przeciwników i stracił realne szanse na triumf.

Złoszczono się na regulamin, Visit W3Schools śmiano z nagrody dla zwycięzcy. Raw Air przed totalną klapą uratował... Czech Borek Sedlak. Świetnie poprowadził zmagania (włączał zielone światło) w Vikersund, które przyniosły wiele wspaniałych lotów, w tym rekord świata Krafta. Niedzielne emocjonujące zakończenie zmagań także poprawiło wrażenia.

Małysz, "mamuty" i papryka. Fannemel odpowiada na pytania fanów Sztab szkoleniowy Norwegów

Technicznie skoki wyglądają dobrze, ale rywale mają lepsze kombinezony. Pod tym względem wiele reprezentacji jest przed nami – opowiadał w norweskich mediach trener Alexander Stoeckl. Jego drużyna w sezonie 2015/16 spisywała się rewelacyjnie – wygrała mistrzostwa świata w lotach i Puchar Narodów.

Miniony cykl przyniósł znaczną obniżkę wyników. Tylko Daniel Andre Tande zakończył Puchar Świata w czołowej dziesiątce. Johann Andre Forfang – uważany za nieprzeciętny talent – w pewnym momencie szukał formy w Pucharze Kontynentalnym. Poprawa przyszła dopiero w drugiej części sezonu. Od mistrzostw świata w Lahti (srebrny medal zespołu) Norwegowie nie zeszli z podium "drużynówek". Dogonili świat pod względem sprzętu i zapowiadają ofensywę w sezonie olimpijskim – nigdy nie zdobyli złota igrzysk w zespole, więc to dla nich jasny cel.

Jurij Tepes: złościłem się na ojca za to, że musiałem skakać w złych warunkach Goran Janus

Po sezonie wielkiej dominacji Petera Prevca nastroje u Słoweńców znacznie się pogorszyły. Mistrz świata w lotach był zdecydowanym faworytem do zdobycia Kryształowej Kuli, a zdołał wygrać tylko jeden konkurs. Najlepiej skakał w Zakopanem na treningach – tak dobrze zrobił mu urlop od skoków w styczniu.

Nie popłaciła strategia trenera Gorana Janusa, który zarządził przygotowania bliźniacze do tych przed sezonem 2015/16. Zabrakło nowych bodźców. W pierwszym konkursie mistrzostw świata do drugiej serii awansował tylko jeden Słoweniec. Tak źle nie było od dawna...

Niedługo później Lahti opuścił Domen Prevc, który jednak w przeciwieństwie do starszego brata miał w tym sezonie sporo powodów do radości. Prowadził w Pucharze Świata jeszcze w styczniu, a w grudniu wygrał cztery konkursy. Co ważne do sezonu przygotowywał się nie z Janusem, a z kadrą juniorów.

Pytacie Simona Ammanna. "Czy wyglądam na 20 lat?" Reprezentacja Szwajcarii

Wygląda na to, że wielkie sukcesy olimpijskie Simona Ammanna nie przełożyły się na lepszą przyszłość szwajcarskich skoków. Piętnaście lat od wygranych w Salt Lake City "Simi" jest jedynym zawodnikiem ze swojego kraju, który zajął w klasyfikacji generalnej miejsce w czołowej "30"... Punkty zdobyli też Gregor Deschwanden i Gabriel Karlen – odpowiednio osiem i jeden...

Na horyzoncie nie widać dobrze rokującej młodzieży. Sandro Hauswirth był na mistrzostwach świata juniorów 27. Gdy Ammann zakończy karierę, Szwajcaria może nawet przestać pełnić rolę statysty w świecie skoków.

Skoczek wszech czasów – zobacz typy zawodników Brak Polek na MŚ

Gdy męska kadra święci wyjątkowe sukcesy, reprezentacja kobiet nie może zaliczyć sezonu do udanych. Zawodniczki nie pojechały na mistrzostwa świata do Lahti. Polska nie wystawiła mikstu, choć na liście zgłoszeń znalazły się tak peryferyjne dla skoków kraje jak Rumunia, Kanada i Kazachstan.

Dlaczego Polki nie dostały szansy? Przedstawiciele PZN wskazali na zbyt słaby poziom sportowy. Szczegóły? Tutaj zasugerowano problemy z wagą skoczkiń. Na tym dyskusja się urwała, choć prezes Tajner zgodził się, że mikst mógł nawet walczyć o miejsce w czołowej ósemce... Z pewnością w żadnym innym kraju na świecie dysproporcja między skoczkami a skoczkiniami nie jest tak wielka jak w Polsce.

Największe rozczarowanie sezonu 2016/17 to...
Największe rozczarowanie sezonu 2016/17 to...
  • 23.1%Turniej Raw Air
  • 3.7%Norweskie problemy sprzętowe
  • 20.0%Wyniki zawodników Gorana Janusa
  • 3.1%Reprezentacja Szwajcarii
  • 50.1%Brak wyjazdu Polek na MŚ

podobne informacje

PŚ: z kadry B po zwycięstwo. Jernej Damjan zaskoczył