tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Futsal: Reprezentacja Polski lepsza od Białorusi

Futsalowa reprezentacja Polski pokonała Białoruś 6:0 (3:0) w towarzyskim meczu rozegranym w Koszalinie. Był to ostatni test biało-czerwonych przed kwietniowym turniejem eliminacji do mistrzostw Europy.
Reprezentacja Polski w futsalu (fot. PAP)

APLIKACJA TVP SPORT – JAK POBRAĆ?

Bramki: Marcin Mikołajewicz (1), Dominik Solecki (4), Tomasz Lutecki (14), Tomasz Kriezel (25), Mikołaj Zastawnik (38), Maciej Mizgajski (39).

Wcale nie było tak lekko, jak by to wskazywał wynik. Pierwsza połowa była fajna w naszym wykonaniu, w drugiej, po zmodyfikowaniu czwórek, już nie było tak dobrze – powiedział trener Polaków Andrzej Bianga.

Jego podopieczni w piątek po południu zakończą zgrupowanie w Koszalinie, a w poniedziałek spotkają się w Elblągu, gdzie od 8 kwietnia rozgrywany będzie turniej eliminacyjny.

Wygrana z Białorusią nas nie uśpi. Żadnego huraoptymizmu nie ma. Chłodno patrzymy w przyszłość, wiemy, że najważniejsze dopiero przed nami – dodał selekcjoner.

W Elblągu pierwszym rywalem biało-czerwonych będzie Serbia (8.04), potem zespół trenera Biangi zmierzy się z Mołdawią (9.04), a na koniec z Hiszpanią (11.04). Hiszpanie to obrońcy tytułu (2. miejsce w światowym rankingu). Serbowie (17. w rankingu) w ostatnich ME zajęli czwarte miejsce. Mołdawia (57.) wygrała turniej preeliminacyjny z udziałem Grecji, Walii i San Marino. Polska jest sklasyfikowana na 32. pozycji.

Faworytem będą Hiszpanie, z którymi Polacy w styczniu 2016 przegrali na wyjeździe 2:9 w meczu towarzyskim. Zespół trenera Biangi we wrześniu zajął drugie miejsce w Turnieju Państw Wyszehradzkich rozegranym w słowackim mieście Humenne. Przegrał tam z Węgrami 1:3, pokonał Czechów 6:3 i Słowaków 8:1.

Na początku listopada biało-czerwoni dwa razy przegrali w towarzyskich wyjazdowych pojedynkach z Portugalią 1:4 i 0:2, a w grudniu w Zielonej Górze najpierw zremisowali z Belgią 3:3, potem wygrali 6:1.

Do eliminacji zgłosiła się rekordowa liczba 48 zespołów, w tym debiutanci – Niemcy i Kosowo. Finały zostaną rozegrane w Słowenii w 2018 roku. Zwycięzcy siedmiu grup zapewnią sobie awans do finałów, drużyny z miejsc drugich i najlepsza z trzeciego będą rywalizowały w play off o kolejne cztery miejsca. Stawkę 12 finalistów uzupełnią gospodarze mistrzostw Słoweńcy.

W marcu 2015 biało-czerwoni zajęli ostatnie miejsce w turnieju eliminacyjnym do poprzednich ME, który był rozgrywany w Krośnie. Zremisowali wtedy z Białorusinami 0:0 oraz przegrali z Finami 2:3 i Włochami 3:6. W tamtych zawodach prowadził ich włoski trener Andrea Bucciol, który został zwolniony i w sierpniu 2015 kadrę objął Andrzej Bianga.

Futsalowa reprezentacja Polski w mistrzostwach Europy wystąpiła tylko raz, w 2001 roku w Moskwie. Podopieczni ówczesnego selekcjonera Romana Sowińskiego trafili do grupy z Hiszpanią, Ukrainą i Chorwacją. Przegrali wszystkie mecze. W finałach występowało wówczas osiem zespołów. ME w futsalu odbyły się dziesięć razy. Dotychczasowi zwycięzcy to Hiszpania (1996, 2001, 2005, 2007, 2010, 2012, 2016), Włochy (2003, 2014) i Rosja (1999).

podobne informacje

Sroga lekcja od Brazylii. Druga porażka Polski

Futsalowe ME: Kazachstan rozbił Polskę

Futsalowy Puchar UEFA: minimalna wygrana Rekordu

Baraże o udział w futsalowych ME: Polacy gorsi w pierwszym meczu