tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Misja w Zurychu. Wisła w PŚ 2017/18 – możliwe warianty

Inauguracja Pucharu Świata, zastąpienie Niżnego Tagiłu, zawody przed świętami Bożego Narodzenia, a może termin styczniowy – to możliwe warianty umiejscowienia Wisły w kalendarzu Pucharu Świata w skokach narciarskich 2017/18.
Kamil Stoch podczas zawodów w Wiśle (fot. PAP/Grzegorz Momot)

APLIKACJA TVP SPORT – POBIERZ

Organizator PŚ w Wiśle: rosnę, gdy słyszę słowa Hofera

SENSACYJNY POWRÓT DO KADRYSKOCZKÓW

W piątek do Zurychu na spotkanie członków Międzynarodowej Federacji Narciarskiej uda się polska delegacja. Co uda jej się wskórać? Przedstawiamy najbardziej realne warianty. Inauguracja PŚ (17/18 listopada 2017)

Kilka lat temu w mediach padł pomysł inauguracji Pucharu Świata w... Warszawie na Stadionie Narodowym. Projekt zakładający początek zmagań w Beskidach jest oczywiście bardziej realny, ale i tak wymaga zmian na skoczni. – Koszt takiej inwestycji to około 2,5 miliona złotych. Prace trwałyby tylko miesiąc – powiedział Wąsowicz w rozmowie z "Przeglądem Sportowym".

Listopadowy termin wymagałby zainstalowania torów lodowych, gdyż w listopadzie w Polsce temperatury mogą wyraźnie przekraczać zero stopni. Kolejna sprawa to naśnieżenie obiektu. Tu gwarancje przedstawiła firma Supersnow. Przedstawiciele FIS wymagają też postawienia siatek przeciwwietrznych. Prace na skoczni imienia Adama Małysza miałoby sfinansować Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Puchar Świata w Wiśle. Najlepsze skoki pierwszej serii! Zamiast Niżnego Tagiłu

To opcja najbardziej odpowiadająca Polakom. Zawody odbyłyby się 9-10 grudnia. Problem w tym, że pierwszeństwo w tym terminie ma Niżny Tagił. Rosjanie zmagają się jednak z problemami finansowymi, które spowodowały, że stracili organizację zawodów w sezonie 2016/17 (zastąpiło ich wówczas Lillehammer).

Zawody w Niżnym Tagile z pewnością będą cieszyły się mniejszym zainteresowaniem publiki niż te na skoczni imienia Adama Małysza. Rosyjskie konkursy wpisują się jednak w filozofię Waltera Hofera, który chciałby zainteresowań skokami większą liczbę krajów. Stąd szanse Wisły na zajęcie terminu są zależne wyłącznie od Rosjan.

Stoch pieczętuje zwycięstwo! Dublet Kamila w Wiśle Termin "po Engelbergu"

Autorski pomysł Waltera Hofera. Wisła miałaby znaleźć się w kalendarzu: – po Engelbergu, w środku tygodnia, tuż przed świętami – zaznaczył Wąsowicz w rozmowie z serwisem Skoki Polska. Po raz pierwszy w tym wieku ostatnie zawody przed Wigilią nie zostałyby zaplanowane w Szwajcarii. Dla Polaków nie jest to jednak propozycja marzeń. – Szczerze powiedziawszy, przyjąłem ją bez entuzjazmu – zaznaczył wiceprezes PZN.

Puchar Świata w Wiśle: Mazurek po raz drugi dla Stocha Styczniowy czwartek

Możliwe, że spotkanie w Zurychu przyniesie status quo w sprawie Wisły. Wówczas zawody w Beskidach pozostaną w kalendarzu – tak jak to dotąd planowano – 11 stycznia. W takim wariancie rywalizacja byłaby "rozgrzewką" przed weekendowymi zmaganiami na Wielkiej Krokwi w Zakopanem (13-14 stycznia).

Najlepszy termin dla Wisły w PŚ 2017/18 to...
Najlepszy termin dla Wisły w PŚ 2017/18 to...
  • 38.5%Listopadowa inauguracja PŚ
  • 34.2%9-10 grudnia (zamiast Niżnego Tagiłu)
  • 6.7%Zawody po Engelbergu
  • 20.6%11 stycznia

podobne informacje

Wisła zweryfikuje formę skoczków? "To trudny obiekt"

Targi w Warnie. "Wybraliśmy łakomy kąsek"

PŚ: dwunastka na Wisłę. Kruczek odkrył karty

Rosyjski debiutant. FIS zatwierdził kalendarz PŚ