tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Folklor, kraksy i Kowalczyk w otoczeniu... czołgów

Puchar Świata, mistrzostwa świata i Ski Classics – przez ponad cztery miesiące, aż do 8 kwietnia, na antenach Telewizji Polskiej nie brakowało emocji związanych z biegami narciarskimi. W trakcie sezonu dochodziło do bardzo niecodziennych, czasem nawet śmiesznych wydarzeń. Przypominamy te najciekawsze.
Justyna Kowalczyk (fot. PAP)

Solano na trasie, czyli... "To jest folklor"

W mistrzostwach świata, czy igrzyskach olimpijskich od wielu lat pojawiają się biegacze z egzotycznych narciarsko krajów. Przeważnie poruszają się po śniegu na tyle dobrze, że nie wyróżnialiby się w tłumie amatorów. Podczas MŚ w Lahti oglądaliśmy jednak zawodnika – Adriana Solano – który miał problemy ze sprawnym pokonaniem kilkunastu metrów i raz po raz zaliczał spektakularne wywrotki. Wenezuelczyk przez realizatorów pokazywany był częściej niż niejeden zawodnik z czołówki i w efekcie zyskał miano "najgorszego narciarza na świecie"...

Solano znów na trasie. "To jest folklor"

Już byli na stadionie, już wieszali medale i...

Upadki zdarzają się także najlepszym, o czym podczas MŚ boleśnie przekonali się Norwegowie i Finowie. Wydawało się, że sztafety sprinterskie tych krajów stoczą ze sobą walkę o zwycięstwo na finiszu, ale Norweg Emil Iversen przewrócił się około 200 metrów przed metą, powodując także upadek biegnącego za nim Fina Iivo Niskanena. Wykorzystali to Rosjanie i Włosi, którzy zdobyli odpowiednio złoto i srebro. Trzecie miejsce ostatecznie zajęli Finowie.

MŚ w Lahti: już byli na stadionie, już wieszali medale i... upadek!

Kraksa za kraksą, czyli pechowy bieg łączony

Podobnych sytuacji nie brakowało także w innych konkurencjach zawodów w Lahti. Szczególnie dramatyczny przebieg miał pod tym względem bieg łączony kobiet. Najpoważniejsza kraksa miała miejsce tuż po starcie, a uczestniczyło w niej aż siedem zawodniczek. Jedna z nich – Rosjanka Anna Miedwiediewa – kontynuowała później bieg z twarzą zalaną krwią...

MŚ w Lahti: upadek za upadkiem. Pechowy bieg łączony

Ski Classics: skuter potrącił lidera

Martin Johnsrud Sundby, po zapewnieniu sobie Kryształowej Kuli, zrezygnował z udziału w ostatnich zawodach PŚ w Quebecu i postanowił pobiec w Birkebeinerrenet, biegu na dystansie 50 kilometrów, należącego do cyklu Visma Ski Classics. Norweg zgodnie z oczekiwaniami dość szybko oderwał się od reszty stawki, ale 21 kilometrów przed metą został potrącony przez skuter i runął na plecy. Na szczęście pozbierał się dość szybko, jednocześnie głośno krzycząc, co myśli o nieuważnym kierowcy skutera. Mimo straconych sekund, dotarł do mety na pierwszym miejscu.

Ski Classics: Sundby potrącony przez... skuter

"Za mundurem panny sznurem". Czołgi i wojsko na trasie biegu Kowalczyk

W czterech biegach Ski Classics wzięła udział także Justyna Kowalczyk. W Reistadlopet, odbywającym się na północy Norwegii, Polka i jej rywalki biegły w otoczeniu czołgów, a na trasie dopingowali je żołnierze. Głośne wsparcie mężczyzn w mundurach wyraźnie posłużyło Kowalczyk, bo odniosła zwycięstwo.

Czołgi i wojsko na trasie biegu Justyny Kowalczyk

90 kilometrów biegu i... fotofinisz

Wiele biegów Ski Classics, szczególnie w rywalizacji mężczyzn, kończyło się niezwykle emocjonującymi finiszami. W legendarnym Biegu Wazów, po przebiegnięciu 90 kilometrów, aż siedmiu zawodników walczyło o zwycięstwo na ostatniej prostej, a ostatecznie wygrał John Kristian Dahl, który jeszcze kilkadziesiąt metrów przed metą biegł na końcu tej grupy. Zwycięstwo Norwega ogłoszono z opóźnieniem, dopiero po analizie fotofiniszu. Do ekscytującej końcówki doszło także w Arefjaellslopet, gdzie zawodnicy "jodełką" wspinali się na stromy podbieg. Szwedzki bieg zakończył się wygraną 45-letniego Andersa Auklanda.

Niesamowity finisz Biegu Wazów
55 kilometrów to rekreacja, liczy się finisz. Szalona walka tuż przed metą

Słodko-gorzki sezon Kowalczyk. Lahti i maratony

Czy Justyna Kowalczyk zdobędzie medal podczas igrzysk olimpijskich w Pjongczangu?
Czy Justyna Kowalczyk zdobędzie medal podczas igrzysk olimpijskich w Pjongczangu?
  • 59.3%Tak
  • 40.7%Nie

najpopularniejsze

Francuskie bogactwo. Pięć jedenastek z pięciu różnych lig

To oni wychowali Sadio Mane. Unikalna akademia piłkarska Senegalu

Juskowiak: to jeszcze nie jest ten Milik, ale na mundial będzie w pełni gotowy

Bartosz Jurecki: na następny sezon zostaję w Puławach

Kolejny dobry mecz Bednarka w Premier League