tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Finał Pucharu Niemiec w Chinach? "To duża szansa"

Piłka nożna kręci się dziś wokół pieniędzy. A najwięcej można zarobić w Chinach, gdzie popyt na futbol jest coraz większy. Dyrektor wykonawczy firmy Adidas – Kasper Rorsted – chce wykorzystać tę sytuację i zasugerował, że finał Pucharu Niemiec może zostać rozegrany w... Szanghaju.
Piłkarze i były trener Bayernu Monachium (fot. Getty Images)

Dlaczego nie możemy zagrać finału w Szanghaju zamiast w Berlinie? Myślę, że to byłaby szansa dla nas wszystkich – powiedział Rorsted dla "Suddeutsche Zeitung". Jego zdaniem, zainteresowanie meczami Bundesligi w Azji rośnie i taki ruch pozwoliłby na większe zyski.

Kasper Rorsted (fot. Getty Images) Pomysł nie spotkał się jednak z aprobatą władz niemieckiej piłki nożnej. Prezes krajowej federacji – Reinhard Grindel – stwierdził, że pomysł nie jest rozważany, a Berlin ma gościć finał Pucharu Niemiec przez wiele lat.

"To niesamowita historia, że miejscem rozgrywania finału jest cały czas ten sam stadion w Berlinie. Rozgrywamy go co roku w tym miejscu, aby celebrować święto futbolu. Robimy to od 30 lat i mam nadzieję, że potrwa to jak najdłużej" – napisał na Facebooku. "To marka sama w sobie. Stadion Olimpijski w Berlinie stał się niemiecką wersją Wembley – żywą legendą" – dodał.

Reinhard Grindel (fot. Getty Images) Mecze piłkarskie w Chinach to nic nowego. Od 2013 roku jest tam rozgrywany International Champions Cup, czyli przedsezonowy turniej towarzyski, w którym grają najlepsze kluby na świecie. Pekin i Szanghaj były także gospodarzami Superpucharu Włoch. W ostatnim sezonie piłkarze rywalizowali o to trofeum w Katarze. Podobne rozwiązanie rozważały władze ligi hiszpańskiej w 2012 roku. Rząd kraju zaakceptował tę możliwość, ale ostatecznie pomysł nie został zrealizowany.

Największe ligi europejskie znalazły jednak sposób, aby jednocześnie zarabiać na chińskim rynku i nie musieć wyjeżdżać poza granice własnych państw, rozgrywając spotkania o wczesnych porach.

Transmisje z półfinałów DFB-Pokal 25 i 26 kwietnia w TVP Sport.

Czy rozegranie finału Pucharu Niemiec w Chinach to dobry pomysł?
Czy rozegranie finału Pucharu Niemiec w Chinach to dobry pomysł?
  • 13.8%Tak
  • 86.2%Nie

podobne informacje

Pucharowe rozstrzygnięcia. Potęgi i... trzecioligowiec

Lewandowski o golu: znam tę sztuczkę z... hokeja

Bayern sprawdzi Kovaca. Finał dla Eintrachtu

Klasa światowa. Lewandowski doceniony po półfinale Pucharu Niemiec